Pupečníková krev, máte zkušenost?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Minulý týden byl dost fádní a úmorný zároveň, jelikož se mě chytil nějaký bacil a ne a ne mě pustit. Léky samozřejmě žádné nemůžete, max. při vyšší teplotě, kterou jsem naštěstí neměla. Takže pěkně ležet a ležet a doufat, že to co nejdříve odezní. Už je to 11 dnů a stále nejsem zcela fit, ale už mohu docela dobře fungovat.

Tento výpadek funkčnosti však znamenal, že se z domova stala bojová zóna – partner je rád, že je rád, když přijde domů z práce a tento týden mě tedy čeká něco jako předvánoční úklid, uf!

Nicméně jsem včera stihla navštívit porodnici v Příbrami a mám tudíž lepší představu o porodu v této nemocnici. Musím říci, že není zdaleka tak luxusně vybavena, jak jsem se doslechla a jak to na mě působilo z jejich stránek (výjimkou jsou pokoje na šestinedělí). Nicméně mnohem důležitější je dojem z místního personálu, i když to byl pouze zlomek (1 porodní asistentka a jedna sestra z oddělení šestinedělí), byla jsem nadšena vstřícným a milým přístupem. Na všechno jsem dostala odpověď a dokonce sestra uznala, že ne vše je dokonalé. To jsem tedy koukala. Co mě však nadchlo, že se vždy snaží maximálně dodržet porodní plán a pokud to okolnosti porodu nedovolí, vždy nastalou situaci diskutují s maminkou, případně jejím rodinným doprovodem.

Přítomnost tatínka nebo jiného rodinného příslušníka při porodu je bezplatná, což mi bylo také sympatické a nadstandard na šestinedělí, není-li plně obsazeno, vyjde na 1000 Kč včetně ubytování jedné osoby navíc.

Jako bonus jsem při prohlídce Příbramské porodnice narazila na jeden pár, který je také z Prahy, a oba jsou moc milí. Dali jsme se do řeči, odvezli nás dokonce do Prahy, jinak bychom s mamčou musely autobusem, a celou dobu jsme si vyměňovaly s kolegyní – maminkou názory na porod a nejen to. Nakonec jsme zjistily, že zítra jdeme obě maminky na gravidjógu do stejného centra, svět je fakt malý! Sečteno podtrženo, byl to moc hezký den a ještě mi do cesty přivedl možnou budoucí kamarádku s velmi podobnými zájmy a názory.

Teď už zbývá jen se rozhodnout, jestli doopravdy budu rodit v Příbrami nebo zůstanu v Praze. Trochu mě totiž zviklala nabídka odběru pupečníkové krve, kterou v Příbrami neprovádí. Bohužel o možnosti léčby pomocí kmenových, pupečníkových buněk moc nevím. Ještě nedávno mi někdo říkal, že vývoj a hlavně využití v České republice je dost v plenkách a jsou to v podstatě vyhozené peníze. Na druhou stranu si říkám, že za několik let může být stav již zcela jiný. Vývoj jde v tomto směru velmi rychle kupředu a mít vlastní kmenové buňky v zásobě není pro dítě zrovna špatný bonus do budoucna.¨

Co si o tom myslíte vy? Podstoupila již některá z vás tuto proceduru? Máte o dané problematice něco načteno? Znáte někoho, kdo by měl zkušenost s využitím pupečníkové krve pro transplantaci kmenových buněk? Vím, že to je velmi smutné, když máte potřebu jejího využití, a nikomu nepřeji, aby této služby musel využít, ale informace moc uvítám.

Děkuji za vaše příspěvky a přeji snad ještě jeden slunečný týden.

Vaše bloggerka Zdeňka

30.9.2014 2:05  | autor: Zdeňka

Další blogy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist