Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění. Jak klíšťová encefalitida probíhá? Jaké jsou možnosti léčby?

shutterstock_1947593632-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Klíšťová encefalitida

Virus encefalitidy (TBEV Tick-born encephalitis virus) probíhá nejdřív podobně jako chřipka. Později napadá mozek a mozkové blány člověka a způsobuje horečky, zvracení a světloplachost.

Nákaza klíšťovou encefalitidou

Virové onemocnění klíšťovou encefalitidou proniká do těla po přisátí infikovaného klíštěte. K přenosu viru dochází do dvou hodin po přisátí. Inkubační doba nemoci je pak 7 až 14 dní, vzácněji to může být až 3 týdny.

Ročně v ČR onemocní klíšťovou encefalitidou asi 650 lidí (podle statistiky Státního zdravotního ústavu).

Příznaky

Encefalitida typicky probíhá ve dvou fázích. Může však proběhnout jen jedna z nich, nebo onemocnění může proběhnout zcela skrytě.

1. fáze První fáze trvá do 5 dní a připomíná chřipku (bolesti kloubů, hlavy, svalů, teplota a únava).
Období klidu Může trvat 1 až 20 dní.
2. fáze Přichází velké bolesti hlavy a světloplachost. Nemocný je spavý, ale může také přijít kóma. Dochází k poruchám nervů, bulbárnímu syndromu, poruchám hybnosti i nervové obrně. Druhou fázi doprovází vysoké horečky, poruchy spánku, zvracení a třesy. Tato akutní fáze může trvat až 3 týdny.

Trvalé následky

Encefalitida může způsobit také trvalé následky, jako jsou chronické bolesti hlavy,  poruchy spánku, rovnováhy a obrnu svalů. Nemocní mají potíže se soustředěním a třesem. Asi 1 % případů nákazy encefalitidou může skončit smrtí.

Dobrá zpráva

Malé dětí do cca 7 let mívají obvykle lehčí průběh nemoci. Nejčastěji se projevuje jako meningitida. Provází ji horečky, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení.

Čtěte dále

Léčba

Klíšťová encefalitida je diagnostikována ze vzorku krve a mozkomíšního moku. Medikací se léčí symptomy nemoci, léky přímo na encefalitidu neexistují. Součástí léčby je nezbytný klid na lůžku a podávání vyšších dávek vybraných vitamínů.

Preventivní opatření

Proti klíšťové encefalitidě se lze očkovat. Zásadní je také chování během klíšťové sezóny. Je potřeba využívat repelenty, nosit dlouhé kalhoty do lesa a vyšších travních porostů. A po návratu je potřeba prohlédnout se a případné přisáté klíště, co nejrychleji odstranit.

Před výpravou na výlet se můžete podívat, jak velký výskyt klíšťat je lokalitě, kam míříte. Procenta pozitivních klíšťat na encefalitidu, boreliózu i ehrlichiózu ukazují mapy Dr. Burýškové, jejíž tým vyšetřoval klíšťata ve své laboratoři.

29.6.2023 4:53 | autor: Ing. Lucie Krůčková | zdroj: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/klistova-encefalitida-priznaky-lecba-a-prevence/#priznaky-klistove-encefalitidy, https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/clanek/klistova-encefalitida

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist