Chci toho moc, když požaduji anální sex?

Mám rád analní sex, ale málokdy se svým požadavkem u své partnerky uspěji. Mám proto několik otázek: Jirka

1. Je anální sex v heterosexuálním vztahu běžná a tolerovaná sexuální praktika, anebo je považována za okrajovou a spíše úchylnou?
2. Je anální sex mezi heterosexuály stále častější praktikou – případně proč?
3. Líbí se anální styk víc mužům, anebo ženám?
4. Proč je pro muže/ženy anální styk zajímavý (těsnější sevření? Působí na erotogenní zóny? …)
5. Jak provozovat anální sex bezpečně? Je třeba dodržovat nějaké hygienické zásady a „zdravotní“ pravidla? (Stačí se jenom umýt, anebo je nutný např. klistýr, kondom – dva kondomy?)
6. Jaká hrozí rizika, onemocnění?
7. Naznačuje chuť k análnímu styku latentní homosexuální sklony?
8. Z čeho pramení nechuť, nedůvěra k análnímu sexu? Hraje v tom roli spíš konvence a předsudek, anebo hygiena, obavy z nemoci či něco jiného?

Odpovídá sexuolog MUDr. Radim Uzel:

Je zajímavé, že se v poslední době v různých informačních kanálech (internet, rozhlas a tisk) stále častěji vyskytují dotazy týkající se análního styku. Možná to bude zvýšenou dostupností pornografie, kde bývá tato praktika poměrně často uplatňována. Existuje zde určitá paralela se stykem orálním, protože už i školou povinná mládež tuší, že stejně jako pohlavním stykem do úst, tak ani souloží do konečníku se nedá otěhotnět. Tím ale veškerá podobnost končí, protože ze zdravotního hlediska představuje anální styk mnohonásobně vyšší riziko sexuálně přenosné choroby včetně HIV/AIDS. Konečník také není z anatomického hlediska k pohlavnímu styku příliš vhodným orgánem. Může zde docházet k jemným poraněním sliznice, což pak vede k obtížím při vyprazdňování. K tomu přispívá také okolnost, že sliznice není přirozeně zvlhčována, takže je zapotřebí použít většího množství lubrikantu. Ze zdravotního hlediska jistě není možno nikomu anální styk zakázat, je ho možno nanejvýš nedoporučit. Ostatně je také rozhodně méně estetický.

A nyní k jednotlivým otázkám:

1. Jedná se spíše o záležitost okrajovou, i když jednoznačné zařazení mezi pohlavní úchylky je poněkud sporné. Norma sexuálního chování bývá totiž posuzována značně individuálně.
2. Objektivní výzkumy frekvence análního styku chybějí, avšak zdá se, že začíná v poslední době „přicházet do módy“. Nemyslím, že je to móda nějak zdraví prospěšná.
3. Při dnešní rovnoprávnosti zde asi nebudou příliš veliké rozdíly.
4. Spíš se bude jednat o jakousi touhu po něčem novém, po experimentování. Konečník je ovšem u obou pohlaví dosti významná erotogenní zóna.
5. Úzkostlivá hygiena především. Očistný klystýr není na škodu a kondomy raději opravdu dva. V zahraničí jsem ve speciálních obchodech viděl dokonce rektální kondomy (zesílený latex).
6. Ze všech možných otvorů (ústa, pochva, konečník) je anální styk z hlediska nebezpečí infekce nejvíc nebezpečný.
7. S latentními homosexuálními sklony to rozhodně nemá nic společného.
8. V nechuti k análnímu styku asi hraje úlohu především sexuální výchova a myslím, že je to tak správné.

18.3.2009 3:42 | autor: Radim Uzel

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist