Chraňte své děti před konzervanty v dětských nápojích

Nápoje, které děti pijí, by měly být přírodní, kvalitní, bez umělých barviv a konzervantů. Nejvhodnější tekutinou je samozřejmě voda, ale jen málokteré dítě je ochotné pít čistou vodu. Mají raději sladké a „barevné“ nápoje. Bohužel se na trhu objevuje velké množství dětských nápojů s obsahem konzervantů, barviv a aromat, které mohou u dětí způsobit hyperaktivitu, alergie a ekzémy. Co tedy dětem připravit k pití? Řešení mohou rodiče nalézt ve 100 % džusech a nektarech v kartonových obalech.

Rodiče by se vždy měli zamýšlet nad tím, zda podávají dětem jídlo a nápoje, které jsou kvalitní a prospěšné pro jejich zdraví. Nejvhodnějším nápojem je neperlivá voda. Ta jim však většinou nechutná. Mnoho druhů nápojů určených pro děti obsahuje velké množství konzervantů a dalších potravinářských přísad. Těch by se měli rodiče vyvarovat.

Podle údajů ucelené databáze konzervantů, které najdete na www.bezkonzervantu.cz, jsou podezřelé z vyvolání nežádoucích účinků:
např. dusitany: E 249 – E 252, E 231, E 232 atd.
Z působení hyperaktivity u dětí jsou pak podezřelé tyto přísady: E 210, E 211, E 212 a E 213
Nechcete-li mít alergické dítě, hlídejte příjem většiny éček, např.: E 223, E 224, E 214, E 215, atd.

Jak snadno rozpoznat zdravé nápoje?

„Zdravou alternativou ´barevných a umělých´ dětských nápojů mohou být buď 100 % džusy nebo nektary v kartonových obalech. Pro snížení energetického obsahu džusu je vhodné je dětem naředit vodou. Tyto stoprocentní ovocné šťávy jsou vyráběné z čistě přírodních ovocných koncentrátů, které neobsahují konzervanty, a tak se rodiče nemusejí bát, že dítěti dávají něco chemicky nezdravého. Protože by děti, a nejen ony, měly dostatečně pít, vždy než opustíte dům, nezapomeňte s sebou vzít láhev s vhodným nápojem. Pokud je vaše dítě školou povinné, připravujte mu mix kvalitního nepříliš kyselého džusu nebo nektaru s vodou do školy,“ radí specialista na výživu Petr Havlíček.
Rodiče se nemusí bát cukrů obsažených ve 100% džusech a nektarech. Odborník Petr Havlíček říká: „Rodiče nemusí mít strach z cukrů, které obsahují 100% džusy nebo nektary, zvlášť pokud tyto nápoje dětem ředí vodou. V nápoji naředěném v poměru 1:1 s čistou vodou je obsah cukrů poloviční oproti běžným komerčním nápojům. Určitě ale nedoporučuji slazené sycené nápoje – zkuste se někdy detailně podívat na tabulku složení, co všechno tyto nápoje obsahují.“

Karton = prevence používání konzervantů

Dobrým řešením pro prevenci konzumace konzervantů je vybírat pro děti kvalitní ovocné nápoje v kartonovém obalu. Karton znamená záruku trvanlivosti nápoje bez nutnosti použít konzervanty. Kartonový obal je zárukou sterilního prostředí bez přístupu světla a vzduchu a nápoje si tak uchovávají dlouhodobě stabilní kvalitu. Navíc mohou být skladovány při pokojové teplotě. Šetrné zpracování bez přidání konzervantů zaručuje uchování vitamínů a dalších hodnotných nutričních látek.

 

Více o tématu: alergiedětijídlopítstrach

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist