Cigareta, nepřítelkyně mužské plodnosti

Není žádným tajemstvím, že kouření má neblahý vliv nejen na plodnost u žen, ale i u jejich mužských protějšků. Tabákový kouř totiž obsahuje kromě nikotinu a dehtu také řadu dalších toxických látek, jako jsou kyanid, arzén nebo oxid uhelnatý.Přibližně dva muži z pěti ve věku mezi dvaceti a třiceti lety pravidelně spotřebují krabičku cigaret každý den. Ve spermatu mužů, kteří jsou pravidelnými kuřáky, bývá četnost zdravých spermií nižší, než u těch jedinců, kteří neměli s cigaretou nikdy nic společného. Spermie kuřáků vykazují více abnormálních znaků a jsou méně pohyblivé, tudíž ztrácejí schopnost oplodnit vajíčko. Pokud se tak přece jen stane, hrozí genetické vady u dítěte a ohrožují samotný průběh těhotenství.

V osmdesátých letech byly publikovány výsledky německé studie o faktorech, které plodnost u mužů do velké míry ovlivňují. Vědci pozorovali vliv kouření u zhruba osmi tisíců mužů na početí a průběh těhotenství i porodu jejich partnerek, stejně tak se zabývali vlivem karcinogenů obsažených v kouři na zdraví jejich potomka. Závěry ukázaly, že otcové, kteří kouřili více než deset cigaret denně, ohrozili své partnerky zvýšenou možností potratu či předčasným porodem a nízkou porodní váhou či dalšími zdravotními potížemi.

Nekuřáctví

Schopnost „ozdravit“ své pohlavní buňky přitom muži mají už po třetím měsíci nekuřáctví. Ze sledovaných porodů se dvě děti otců kuřáků ze sta narodily s vrozenými vadami. Děti kuřáků jsou také mnohem náchylnější k respiračním onemocněním, jako je bronchitida nebo astma, prokázáno bylo i riziko rakoviny, které se může projevit už v dětském věku. U otců nekuřáků je pravděpodobnost podobných zdravotních komplikací nižší. Zpravidla se uvádí, že podobně postiženo je méně než jedno dítě ze sta. Přestat kouřit tedy znamená vyšší pravděpodobnost úspěšného početí, ale i eliminaci komplikací budoucí matky, o zdravotním dopadu na plod ani nemluvě. Zbavit se cigaret nadobro je tedy investici do zdraví vašeho budoucího dítěte.

 

18.2.2009 12:19 | autor: Kateřina Bártová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist