Děti chceme, ale času máme stále dost

Ženy se na dítě cítí připravené až ve 25 letech, muži ještě o tři roky později, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM/MARK a internetového obchodu Špuntik.

profimedia-0260296555-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Internetového průzkumu společnosti se zúčastnilo 510 respondentů napříč celou republikou.  Hlavním jeho cílem bylo zjistit, jak si Češi představují rodinu a kdy ji chtějí založit.

Lékaři zdůrazňují, že nejvhodnější věk pro početí dítěte je 25 let. Dá se říct, že s tímto názorem se shodují i respondenti tohoto průzkumu. Za nejvhodnější věk u žen považují věk 25 až 27 let a u mužů 28 až 30 let. Ve skutečnosti však ženy podle statistického úřadu rodí průměrně po 28. roku. Na rozdíl od lékařů však trend pozdního mateřství nepovažujeme za problém, a to i přes to, že početí mohou provázet různé problémy.

Jako nejčastější důvody pro odklad mateřství uvádějí nepříznivou finanční situaci a nedořešené starosti s bydlením. Třetím nejčastějším důvodem je odmítnutí převzetí zodpovědnosti.

Představa rodiny se už po několik let neliší. Ideální model jsou dvě děti, dva až tři roky po sobě, svatba však není důležitá. Svatbu za nedůležitou pro fungování rodiny považují tři čtvrtiny respondentů.  V současnosti statistický úřad udává, že počet dětí na ženu je 1,6 dítěte. Zajímavé také je, že o tom, kolik pár chce mít dětí  téměř v polovině případů rozhodují podle své zkušenosti z dětství. Tedy pokud chtěli víc sourozenců, chtějí více dětí. Pokud chtěli být raději jedináčky, chtějí mít málo dětí.

Dalším trendem, který se u nás prosazuje je snaha o skloubení rodinného života a kariéry obou rodičů. Ženy si myslí, že dokáží skloubit mateřství s kariérou a muži s nimi souhlasí.

 

21.6.2018 2:39 | autor: Redakce Babywebu.cz
Více o tématu: mateřstvímužipočetívěk

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist