Evropa stárne kvůli singles

Loni se narodilo téměř o milion dětí méně než v roce 1980. Vyplývá to z výzkumu, který v loňském roce provedl Institut pro rodinnou politiku ve sedmadvaceti zemích Evropské unie. Evropanů starších 65 let je tak o 6 milionů více než dětí mladších 14 let.

Ještě v roce 1980 dětská populace o 36 milionů převyšovala populaci lidí v důchodovém věku. „Evropa se stala stárnoucím kontinentem,“ citoval obsah studie nazvané Vývoj rodiny v Evropě v roce 2008 britský deník The Times.
Ze zprávy, kterou ve středu zveřejnil Evropský parlament, dále vyplynulo, že se v Evropě každým rokem rozvede okolo jednoho milionu párů. Země s největším počtem rozvodů jsou podle studie Belgie, Lucembursko a Španělsko, kde průměrně ztroskotají dvě ze tří manželství ročně. V Evropě se více než na jiných kontinentech projevuje trend „singles“. Podle studie žije více než 54 milionů Evropanů v domácnosti bez partnera. Lidé zakládají rodinu mezi 29 a 31 lety, což je v průměru o pět let později, než tomu bylo před 25 lety.

Alarmující je výskyt potratů, kterými v Evropě skončí jedno z pěti těhotenství. Zpráva, která přirovnala roční počet interrupcí v Evropě k velikosti populace Slovinska, však rozhořčila členku organizace, která se zabývá plánováním rodiny. „Chtějí se snad autoři této studie vrátit do doby, kdy ženy měly jedno dítě za druhým? Díky Bohu, že máme v západní Evropě práva, která umožňují ženám rozhodovat o těhotenství,“ řekla deníku The Independent Tony Kerridgová.

Evropská rodina v číslech

  • Loni se narodilo o 920 089 dětí méně než v roce 1980
  • Každých 30 vteřin se rozvede jedno manželství
  • Za rok se v Evropě rozvede 1 milion manželských párů
  • Průměrný evropský sňatek trvá 13 let
  • Počet lidí, kteří uzavírají sňatek, klesl mezi lety 1980 a 2006 o 24 procent
  • Jedno z pěti těhotenství končí potratem
  • Přes 54 milionů Evropanů žije v domácnosti bez partnera

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist