Fotoseriál: Rady pro používání autosedaček

Spousta rodičů ráda vozí nejmenší děti na sedadle spolujezdce, aby na ně viděla. Před tím však odborníci varují, protože v případě nehody a aktivního airbagu hrozí miminku smrtelné zranění. To dokládá i nejnovější test rakouského autoklubu OAMTC: odřeniny, popáleniny, zlomeniny kostí, poranění hlavy, krku a páteře.

1. Na předním sedadle proti směru jízdy? Jedině s vypnutým airbagem!

Při vypnutém airbagu je dítě v sedačce umístěné proti směru jízdy tak dobře ochráněno, že mu náraz nezpůsobí žádná zranění. Smrtící pastí se ale pro dítě stane samotná autosedačka, kterou vystřelený airbag doslova vmáčkne do spolujezdcova sedadla a dítě se tak dostane do lisu. S největší pravděpodobností může utrpět smrtelná poranění hlavy a krku. V tomto případě dítě neochrání ani pomalý pohyb auta, airbagy se totiž nafukují už při rychlosti 30 km/h.

bdk089-tcs-fotoserial_01.jpg

 

 

2. Na předním sedadle po směru jízdy? Sedadlo ve správné poloze a airbag zapnutý!

V případě autosedaček umístěných po směru jízdy airbag plní absolutně svůj účel v případě, že dítě je od něho v dostatečné vzdálenosti, tedy sedadlo spolujezdce je posunuto dozadu k zadnímu sedadlu. Dítě je tak ve větším bezpečí, než když je airbag vypnutý. V případě minimálního odstupu od palubní desky představuje nafukující se airbag pro dítě nebezpečí.

bdk089-tcs-fotoserial_02.jpg

 

3. Uchycení autosedačky kontrolujte před každou jízdou!

Při instalaci dětské sedačky bezpečnostní pás dobře přitáhněte a ujistěte se, že sedačka pevně sedí a nepohybuje se ze strany na stranu. U isofixu zkontrolujte barevné body, které potvrdí správnost upevnění sedačky. Upevnění sedačky kontrolujte před každou jízdou!
bdk089-tcs-fotoserial_03.jpg

 

4. Během jízdy kontrolujte upevnění bezpečnostních pásů!

Dbejte, aby dítě bylo správně usazené a aby mělo zapnuté a utažené bezpečnostní pásy. Děti mají tendenci pásy uvolňovat nebo je sundávat. V takovém případě co nejdříve zastavte a pásy dítěti nastavte znovu. Když dítě nemá správně zapnuté, nastavené a utažené pásy, je autosedačka úplně zbytečná.

bdk089-tcs-fotoserial_04.jpg

 

5. Podsedák vaše dítě neochrání!

Velice často děti od čtyř let už nemají vlastní autosedačku, ale jen tzv. podsedák. Z nejnovějších testů však jednoznačně vyplývá, že kombinace podsedáku a klasického pásu nestačí, protože nenabízí prakticky žádnou ochranu proti bočnímu nárazu. Skutečně bezpečná je pouze sedačka, která má zadní opěradlo a hlavovou opěrku.
bdk089-tcs-fotoserial_05.jpg

Přečtěte si také:

 

 

7.5.2014 12:32 | autor: Lukáš Nádvorník

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist