Výběr autosedačky od vajíčka po modely pro starší děti

Sedačku do obývacího pokoje si určitě nejdříve vyzkoušíte. A stejné by mělo platit i pro autosedačku, do které by měly děti před koupí usednout a zjistit, jak jim vyhovuje – vždyť v ní na dlouhých cestách mohou strávit i několik hodin v kuse. Na nás dospělých je pak ohlídat bezpečnostní parametry a zkontrolovat získané certifikáty (např. Švédský Plus test), ale i zvážit praktické výhody. Všechny autosedačky by se měly vyzkoušet i přímo ve vozidlech, a to ve všech směrech poutání, které nabízejí.

autosedacky-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Shutterstock.com

Vajíčko pro miminko 0-13 kg

(0-13 kg podle normy ECE R44 nebo 40-85 cm podle normy ECE R129 i-Size)

U vajíček je dobré pamatovat na kompatibilitu s kočárkem či hmotnost

Výjimkou potvrzující pravidlo o nutnosti vyzkoušení autosedačky před koupí je vajíčko, tedy základní autosedačka pro ta nejmenší miminka od narození do cca 13 kg (40 – 85 cm). Těžko si totiž představit situaci, kdy tatínek jde do porodnice s prázdnýma rukama, půjčuje si novorozence od maminky s tím, že je třeba novou autosedačku před koupí nejprve vyzkoušet…

Při výběru vajíčka pro novorozence by rodiče měli posuzovat vybavení i obsluhu autosedačky, tedy jak snadno a bezpečně se uchycuje v autě, kolik sama o sobě váží a zda je kompatibilní s vybraným kočárkem. Pokud nekupujete kombinaci kočárku a sedačky v jedné sestavě od jednoho výrobce, je dobré si předem zjistit, zda sedačku, byť s adaptéry, na kočárek nasadíte – lepší výrobci (např. norský výrobce BeSafe) testují sedačky s nejprodávanějšími značkami kočárků.

Způsob uchycení je v podstatě dvojí, prostřednictvím systému ISOFIX nebo pásy v autě. ISOFIX, tedy uchycení autosedačky za třmeny pevně spojené s konstrukcí vozu, je rychlejší a snižuje riziko, že sedačku připevníme chybně, ale je to lehce dražší řešení. Předcházet nákupu by samozřejmě měla kontrola, že vozidlo je systémem ISOFIX vybaveno. Pokud auto systémem ISOFIX nedisponuje, poutá se sedačka pásy. Samozřejmostí pro tuto kategorii je cestování proti směru jízdy.

Z parametrů bezpečnosti je dobré ověřit, zda se dítě poutá vnitřním 5bodovým pásem (dá se říci, že je to bezpečnější způsob, protože se energie rozprostře do větší plochy těla) nebo 3bodovým pásem (upínání dítěte je snazší), jaké má sedačka polstrování, zda disponuje nějakou dodatečnou boční ochranou (např. SIP+ u sedaček BeSafe, patentovaná vrstva Intelli-Fit™ pro ochranu při bočním nárazu u vajíčka JOIE i-Snug atd.  Z pohledu praktických nutností by se měl potah dát jednoduše sejmout a vyprat, což oceníte zejména pokud vaše dítě nebude jízdu v autě snášet dobře, a zda má autosedačka sluneční stříšku (ideálně co nejvíce sklopnou). A pokud (maminky) nechcete posilování ve fitcentru nahradit přenášením dítěte ve vajíčku, pamatujte i na hmotnost samotné autosedačky – mezi nejlehčí modely patří například Nuna Pipa Next, která váží pouhých 2,8 kg. Na tuto radu si vzpomenete, až bude vaše ratolest prospívat a tedy přibývat na váze.

A ještě závěrečné doporučení, pokud plánujete cestovat letadlem, ověřte si, zda je vajíčko schválené pro leteckou přepravu, tedy zda v něm můžete usadit a připoutat dítě v letadle. Kdo naopak plánuje trávit s dítětem delší dobu na cestách v autě, je vhodné zvolit polohovací vajíčko (např. Joie i-Level má tři polohy sklonu pro pohodlnější spánek.)

Sedačky pro batolata 9 – 18 kg

(9 – 18 kg podle normy ECE R44 nebo 40-105 cm podle normy ECE R129 i-Size)

Protisměrné cestování je nejbezpečnější i pro starší děti

Do této kategorie sedaček (9 – 18 kg, 40 – 105 cm) je vhodné posadit děti až v okamžiku, kdy právě umějí samostatně sedět. Zatímco u vajíček je protisměrné cestování dětí povinností, s přibývajícími měsíci a léty se nutnost mění v dobrovolnost. Evropské nařízení UN R 129 známé jako i-Size (z roku 2013) vyžaduje, aby děti cestovaly ve vozidle zády ke směru jízdy do věku 15 měsíců. Vzhledem k jednoznačným výsledkům testů i lékařských studií výrobci autosedaček i další mezinárodní organizace doporučují, aby děti seděly zády ke směru jízdy co nejdéle, pokud možno až do věku čtyř let. Proto např. společnost BeSafe představila sedačky, které se instalují proti směru jízdy i pro starší děti – BeSafe iZi Kid i-Size X3 pro děti od půl roku do 4 let (do 105 cm) a BeSafe iZi Plus X1 pro děti od 6 měsíců dokonce do cca 5 let (do 25 kg, resp. do 115 cm), které úspěšně splnily i požadavky nejpřísnějšího švédského Plus testu. Plus test je považován za nejpřísnější test autosedaček na světě a zdárně ho absolvují právě jen sedačky s protisměrnou instalací.

Kromě možnosti protisměrného uchycení je třeba zvážit i spoustu dalších otázek – jak vysocí jsou rodiče, jak velké máte auto, jezdíte často a střídáte v rodině dva vozy, nebo jaký sklon sedadel máte ve vozidle a je v autě ISOFIX? Hitem poslední doby jsou pak otočné autosedačky, které usnadňují usazování a vystupování dětí. Např. autosedačku britské značky JOIE i-Spin 360 lze otočit jednou rukou po zmáčknutí tlačítka. To rodiče využijí zejména na delších cestách s mnoha zastávkami, ale i doma, třeba když jdou z nákupu obtěžkáni taškami.

Samozřejmostí je 5bodový vnitřní pás, lehce nastavitelná výška popruhů jedním pohybem či jednoduše odnímatelný, pratelný potah. Autosedačka by měla být polohovatelná s dostatečným prostorem pro rostoucí nožičky dítěte. Např. JOIE i-Spin 360 nabízí dokonce šest pozic sklonu, které jsou dostupné proti i po směru jízdy, včetně pozice pro pohodlný spánek. Na rozdíl od ostatních autosedaček poutaných proti směru jízdy je konstrukce navržena tak, že nepotřebuje přední vzpěru. Díky tomu zabere méně místa a je tedy vhodná i do menších vozidel, přitom poskytuje dostatečný prostor pro nohy. Opěrka hlavy se automaticky polohuje i s výškou ramenních pásů a vnitřní vložka se skládá ze tří částí a poskytuje tak malým pasažérům vysoké pohodlí.

Zejména v této fázi výběru sedačky, tedy po vajíčku, je ideální si připomenout, že i když existují univerzální modely, je lepší pro dítě pořizovat autosedačku po jednotlivých kategoriích. Univerzální modely mohou posloužit zejména pokud sedačku používáte pro několik různě velkých dětí, nebo třeba do druhého vozidla.

Autosedačky po starší děti 15 – 36 kg

(15 – 36 kg podle normy ECE R44 nebo 100-150 cm podle normy ECE R129 i-Size)

Autosedačky rostou s dítětem do výšky i šířky

S nástupem do školky obvykle nastává čas přesednout do vyššího modelu autosedačky, děje se tak přibližně ve čtyřech letech dítěte. V této kategorii je dítě v sedačce poutáno vždy už jen tříbodovým pásem auta, proto je zásadní dbát na jeho vhodné vedení – autosedačka by měla mít vedení pásu na dolní hraně opěrky hlavy tak, aby pás šel vždy přes rameno, nikoliv přes krk dítěte.

V souvislosti s konstrukcí je třeba pamatovat, že dítě roste nejen do výšky, ale rozšiřuje se i v ramenou. Proto by autosedačka měla mít tvar písmene „V“, kdy se její vnitřní tvar směrem vzhůru rozšiřuje. Některé modely např. rostou s dítětem do všech směrů – autosedačka Nuna AACE se systémem 3D growthTM umožňuje, že se sedačka automaticky rozšiřuje spolu s nastavením výšky a zároveň nabízí možnost nastavení jedné ze 3 pozic hloubky sedáku, který tak reaguje na délku stehen dítěte. Samozřejmostí je ISOFIX, polohování, prvky boční ochrany či pratelnost potahů. A protože je časté, že v tomto věku mají děti už sourozence, výběr sedačky by měl zohlednit i fakt, že na zadních sedadlech by se vedle sebe mohly v budoucnu tísnit i tři sedačky vedle sebe.

 

Plus test

VTI (švédský Národní výzkumný institut pro dopravu) a NTF (švédská Národní společnost pro bezpečnost na silnicích) představily Plus test ve Švédsku v roce 2009. Tento test poskytuje značku kvality pro autosedačky, které jsou tak dobré, že se doporučují ve Švédsku. Plus test má tak přísné požadavky, že žádná autosedačka, která je připoutaná po směru jízdy, je není schopna splnit.

Tipy na výběr autosedaček najdete i v naší galerii:

28.5.2020 6:00 | autor: redakce Babyweb

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist