Hormonální testy u ženy

Jednou z příčin ženské neplodnosti může být nerovnováha hormonů, které řídí řadu důležitých dějů ženského pohlavního systému, například průběh ovariálního a menstruačního cyklu. Ovariální cyklus je zrání a uvolnění vajíčka z vaječníku, menstruační cyklus představuje pravidelné obnovování sliznice dělohy a její přípravu na uhnízdění oplodněného vajíčka. Při podezření na neplodnost je proto důležité hladiny hormonů v krvi vyšetřit. Jedná se o tyto hormony:

Jsou to GnRH (= gonadotropiny uvolňující hormon, stimuluje výdej FSH a LH) a dopamin (brání výdeji prolaktinu), které jsou produkovány v části mozku zvané hypothalamus. Dále jsou to FSH (= folikuly stimulující hormon, podporují zrání folikulů s vajíčky), LH (= luteinizační hormon, řídí funkci žlutého tělíska, jež vzniká ve vaječníku po uvolnění vajíčka) a prolaktin (hormon působící na mléčnou žlázu a produkci mléka). FSH, LH a prolaktin jsou produkovány v podvěsku mozkovém a ovlivňují tvorbu estrogenů a progesteronu ve vaječnících. Estrogeny a progesteron působí na děložní a poševní sliznici, a to mimo i během těhotenství.

Jak je vidět, kaskáda pohlavních hormonů je poměrně rozsáhlá a může v ní dojít k nerovnováze, pokud jsou některé hormony produkovány ve zvýšené či snížené míře. Takové poruchy pak mohou být příčinou neplodnosti, a proto je nutné je testovat.

Na testování hormonů se odebírá krev dvakrát během menstruačního cyklu a vyšetřuje se následující:

1) hladina FSH
2) hladina LH
3) hladina estradiolu
4) hladina progesteronu
5) hladina prolaktinu

Plodnost může ovlivňovat též nerovnováha jiných hormonů než pohlavních, jsou to především hormony štítné žlázy a TSH (hormon stimulující funkci štítné žlázy).

 

18.2.2009 3:54 | autor: Jana Pleskačová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist