Jak často „to“ máme dělat aneb Co pomáhá mužské plodnosti

Jak často se máme milovat, co škodí spermiím anebo jak o sebe pečovat, když se miminko stále nedaří? A lze si vůbec nějak zajistit zdravou plodnost? Otázky, které jistě trápí nejednoho budoucího otce.

Oslabené spermie

Některým faktorům, které na nás působí, se bohužel nevyhneme. Těžko můžeme radit „jezme a pijme zdravěji“, když se to kolem nás „hemží“ samými éčky a chemickými látkami. Mnohé z nich právě kvalitu spermiogramu ovlivňují. V jedné studii se porovnával spermiogram ve dvou skupinách mužů. V první byli ti, kteří o mnoho více používali kosmetiku. Měli průměrně horší spermiogramy než muži ve druhé skupině, kteří ji používali minimálně. Tedy nikoli vše, co dobře voní, je automaticky dobré a vhodné pro spermie.

Jak se chovat ke svému „mužství“

Snažme se především vyhýbat přímým úderům do krajiny varlat, opakovaná mikrotraumata mohou poškozovat jejich funkci. Vibrační nářadí (například sbíječku) neopírejme o genitálie. Nepřehřívejme varlata a „nevařme spermie“.  Teplota 37 ºC a vyšší výrazně zhoršuje kvalitu spermií. To, že jsou varlata mimo břišní dutinu, má svůj důvod. Příliš těsné oblečení, dlouhé sezení v neprodyšném materiálu a na sedadle není vhodné. Notebook je zdrojem tepla, když jej držíme na klíně, zvyšuje teplotu ve varlatech. Také horké koupele a příliš časté saunování může plodnost muže ohrožovat. Pozor na stres. Naši mužnost a plodnost výrazně ovlivňují psychické faktory. Sexuální pohodě nepřidají dlouhodobé stresy a život pod tlakem. Stresům se nevyhneme, ale je důležité se s nimi umět vyrovnat.

Jak často „to“ máme dělat?

V ordinaci často zní otázka, jak často mít pohlavní styk, aby spermie byly co nejkvalitnější a plodnost co nejvyšší. Někteří muži si spermie šetří a po dvou třech týdnech mají pohlavní styk se „superpočtem a kvalitou spermií“. Opačný extrém jsou každodenní opakované ejakulace, které mají rozběhnout a urychlit tvorbu spermií. Porovnáme-li úspěšnost otěhotnění při přiměřené pohlavní abstinenci (3 až 7 dní) a při pohlavních stycích bez abstinence, je šance oplodnit partnerku přibližně stejná. Osobně se domnívám, že pohlavní styk 2 až 3 krát týdně je pro zplození potomka dostatečný. Určitě však není vhodný systém „dnes v devět, miláčku, musíme“.

Snažme se vyhnout všemu, co je pro naše tělo cizí a nepřirozené, tedy zbytečnému užívání léků, antibiotik, pobytu v prostředí s RTG zářením a mikrovlnami. Ani anabolika naši mužnost nevylepší. Při nedostatku vitamínů ve stravě je vhodné užívat vitamínové doplňky.

18.10.2009 11:37 | autor: Peter Krajčovič

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist