Jak na prdíky u novorozence?

Občas od maminek v porodnici slýchám, že se chlapeček pozná mimo jiné podle toho, že „trpí na prdíky“. A co nožky, nesmrdí mu taky nožky? ptám se v duchu. Je to pověra! Příroda je spravedlivá a nepronásleduje chlapce od narození. Na větry trpí kojenci všichni nezávisle na pohlaví.

prdiky-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Břišní stěna je po narození slabá a teprve během prvních šesti měsíců se zpevňuje tím, jak dítě roste a sílí jeho svalstvo. Novorozenec a malý kojenec se ještě neumí účinně zbavit plynů ve střevech.

Ty mu pak způsobují bolení břicha a následně pláč a rodičům někdy i probdělé noci a pocity strachu, co se to tomu mrňouskovi asi děje hrozného… A tak prdíky berte tak, že jsou pro miminko vlastně vysvobozením.

Proč plyny v bříšku vznikají?

Mléko, zejména to přední, sladší, podléhá v trávicím traktu kvasným procesům, při kterých vzniká plyn. Další příčinou existence plynu v žaludku a ve střevě je rychlé hltavé sání dítěte, při kterém spolyká vzduch.

Částečně mohou být na vině i látky obsažené v mateřském mléce, které se tam dostaly z matčiny nadýmavé stravy. Více se to traduje, než že by to odpovídalo objektivní skutečnosti, a tak drastické diety (tvrdé pečivo a minimum ovoce a zeleniny) nejsou namístě!

Jak bojovat proti nadýmání a prdíkům?

1. Správným odříhnutím po kojení.

2. Masážemi bříška.

3. Přitahování kolínek k bříšku.

4. Kojením z jednoho prsu (tedy nestřídat prsa, není li to z jiného důvodu potřeba).

5. Pomocí kapek (např. Lefax, Sab Simplex).

6. Čajem pro kojící matky, který působí proti nadýmání (1 až 2 lžičky fenyklového nebo kmínového čaje podané dítěti před kojením je starý a stále používaný recept, ale ještě lepší je, když čaj pije matka).

7. Rektální rourkou (rektální rourka je tenká gumová hadička o různém průměru podle věku dítěte, prodává se ve zdravotnických potřebách. Dítěti neublíží, ale použijeme ji jen občas, abychom nedráždili konečník).

30.12.2019 4:40 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist