Co je kojenecká kolika a dá se na ni vyzrát?

Kolika obecně znamená jakýkoliv bolestivý stav v dutině břišní. Běžně se setkáte i s názvem tříměsíční kolika, babykolika či jednoduše prdíky.

baby-ga70616e3d_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Kojenecká kolika patří (spolu s prořezáváním zoubků) zřejmě k nejčastějším příčinám miminkovského pláče.

Co vše se může schovat za název kolika

Převážnou většinu kojeneckých kolik skutečně způsobuje zvýšená plynatost v zažívacím traktu. Pod označením kojenecká kolika se však mohou skrývat i nejrůznější potíže a skutečné nemoci dítěte (nesnášenlivost kravského mléka, metabolické vady, porucha střevní průchodnosti, průjmové onemocnění, uskřinutá kýla, nesnášenlivost mléčného cukru).

Příznaky koliky

Kojenecké koliky trápí až 15 % kojenců nezávisle na pohlaví v prvních 6 měsících života, zejména pak mezi 2. až 3. měsícem věku (odtud název tříměsíční kolika). Projevují se jako záchvaty neutišitelného křiku s náhlým začátkem a koncem. Trvají dlouho – tři hodiny i déle – a často se vyskytují v pravidelnou denní či večerní dobu (ale není to podmínkou).

Dítě se nápadně napíná, ohýbá, přitahuje nožičky k břichu, je rudé v obličeji. Zároveň ale normálně prospívá a většinu dne je spokojené a klidné.

Příčiny dětské koliky

Příčiny můžou být různé, ale většina kolik je považována za variantu normálního chování dítěte v daném vývojovém období.

Nejčastěji je na vině nezralá trávicí soustava, která způsobuje meteorismus, tedy zvýšenou plynatost v zažívacím traktu. Plyny tlačí na střevní stěnu a to vyvolává kolikové bolesti bříška.

Dalším důvodem potíží může být aerofagie. Kojenci (i nekojená miminka) zároveň s mlékem nasávají a polykají vzduch, který je pak v bříšku tlačí a způsobuje kolikové bolesti. Neutišitelný pláč celý stav dále zhoršuje, protože dítě při něm spolyká další vzduch.

Mezi nejčastější příčiny potíží a pláče u kojenců patří rovněž návrat potravy ze žaludku do jícnu, tedy tzv. gastroezofageální reflux (zkratkou GER). Ten je způsoben nezralostí struktur mezi jícnem a žaludkem, kdy dochází k samovolnému návratu obsahu žaludku zpět do jícnu, případně až do úst. GER provází zvracení a ublinkávání a častěji se objevuje u předčasně narozených a nezralých dětí.

Možná vás překvapí, že na vznik tříměsíční koliky může mít vliv také nervozita v rodině. Neshody mezi rodiči a nepohoda přispívají k dráždivosti dítěte a to pak i častěji trpí na koliky. Rovněž problémy, které provázejí novorozence při příchodu na svět, mohou vést u rodičů ke stresu, který se přenášejí na dítě a i ten může být příčinou častějších kolik.

Vzácněji je příčinou kojenecké koliky nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka, vada přeměny látek v těle nebo vrozená vada zažívacího traktu. V takovém případě, ale na rozdíl od kojence s „běžnou“ kolikou, dítě zjevně neprospívá, nepřibývá na váze tak, jak by mělo, je nespokojené, i když kolika pomine.

Čtěte také:

Jak miminku pomoci?

Základem léčebného přístupu je odlišení koliky způsobené nemocí. Zde pak lékař rozhodne o odstranění její příčiny vynechání bílkoviny kravského mléka, mléčného cukru či jiných látek ze stravy dítěte.

V případě koliky, která provází normálně rostoucí, zdravé dítě, pomáhá správné časté krmení, masáže bříška, opatření bránící častému ublinkávání, ale i chování v úlevové poloze na předloktí, kolébání, chování v klubíčku. Je dobré, když kojené dítě může být přiloženo k prsu, kdykoli bude chtít. Sáním a přítomností mléka v puse se vzbudí tzv. gastrokolický reflex. Střevo a celý zažívací trakt se začne pohybovat a dítě se zbaví části větrů. Během kojení a krmení děláme přestávky na odříhnutí.

Teplá plenka na bříško a masáže působí stejně blahodárně. Masírujeme bříško po směru hodinových ručiček, jako bychom měli hodiny položeny na bříšku.

Delší kojení z jednoho prsu je v tomto případě vhodnější než střídání prsů, kdy dítě vypije jen sladší přední mléko, jehož kvasné produkty ve střevě zvyšují množství plynu.

I šetrné zavedení rektální rourky pomůže větrům z těla ven. Sirupy a kapičky proti nadýmání (například Sab. Simplex, Lefax) jsou doplňkem výše popsaných opatření. Jejich podávání konzultujte s lékařem. Fenyklové, kmínové a jiné čaje nejsou pro kojence do šesti měsíců nikterak přínosné, i když v množství dvou až tří lžiček před kojením, jak někdy radí babičky, nevadí a může psychicky pomoci bezradné mamince.

Uměle živeným kojencům mohou pomoci speciální mléka.

8.6.2023 5:50 | autor: MUDr. Martin Gregora | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci MUDr. Martinem Gregorou., https://www.nzip.cz/clanek/646-kojenecka-kolika

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist