Kojenecká kolika. Proč jí některé děti trpí víc než jiné?

Kdo nezažil, neuvěří. Říkají si rodiče, jejichž miminko prošlo novorozeneckou kolikou. Rychlá a účinná pomoc proti kolice neexistuje, snad jen pár rad, jak toto strastiplné období přežít.

zivajici_dite_damske_ruce-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Tak především novorozenecká kolika není nemoc, ale příznak čehosi, o čem ani vědci nemají stoprocentně jasno. Urputný pláč, miminko se kroutí, je celé rudé v obličeji, krčí nohy, ruce má sevřené v pěst, tvrdé bříško. Uleví se mu, když odejdou plyny.

Na chvíli se uvolní, ale pak to celé jede nanovo. „Má prdíky,“ říkávaly prababičky. Příčinu zpravidla viděly v jídle kojící maminky. Měly pravdu, ale jen částečně.

Usedavý pláč ještě neznamená koliku

Peklo s kolikou může začít velmi brzy po příchodu z porodnice, klidně za dva tři týdny, ale nejčastěji mezi 6. a 8. týdnem věku miminka. Tyto potíže postihují až 20 procent kojenců a nemusí jít jen o děti krmené umělým mlékem, nevyhnou se jim ani kojená miminka.

Pokud maličké pláče tři hodiny v jednom kuse a více, aspoň tři dny v týdnu v pravidelném čase, nejčastěji v podvečer, tak jde o koliku. Není třeba se znepokojovat, když nemá žádné příznaky nemoci, jen vytrvale pláče. Samozřejmě je jistější nechat dítě vyšetřit pediatrem, aby přece jen nešlo o nějakou alergii či jinou komplikaci. Pokud potvrdí koliku, můžou se hodit následující rady.

Jak můžeme miminku ulevit?

  • Pořídíme speciální savičku na kojeneckou láhev, aby dítě nepolykalo přemíru vzduchu.
  • Ticho a tlumená světla navodí příjemnou zklidňující atmosféru.
  • Masírujeme miminku bříško ve směru hodinových ručiček.
  • Položíme si ho bříškem na předloktí.
  • Chováme ho, chodíme s ním, máme ho přitisknuté na hrudi, v náručí nebo v nosítku.
  • Mluvíme na něj tiše a klidně, dítě potřebuje mít pocit, že se o něj někdo stará.
  • Na bříško mu položíme ohřívací láhev, případně obyčejnou plastovou láhev s vlažnou vodou.
  • Dáme pozor na překrmování. Při jednom kojení nabídneme miminku jen jeden prs, případně z jednoho prsu kojíme dvakrát, aby ho dítě dokonale vyprázdnilo. Na konci kojení se z prsu vylučuje tzv. zadní, hustší mléko, bohaté na tuky, které je prevencí koliky. Naproti tomu mléko z počátku kojení je bohaté na mléčný cukr a vodu a může podpořit nadýmání a bolení bříška.

Jasná příčina koliky je záhadou

Příčin koliky může být několik, jasně definovat se povede tak pět procent. Rozhodně nemají žádnou souvislost s průjmem.

  1. Normální vývojová etapa

Pláč je u miminka běžná věc, patří k jeho vývoji, to ovšem neznamená, že bychom ho měli přehlížet. Miminko si pláčem o něco říká a my se snažíme jeho potřebě vyhovět. Tím, že se ho pokoušíme utišit, neznamená, že podléháme nějakým jeho vrtochům, že ho rozmazlujeme.

Navíc některá miminka jsou citlivější a přemíra stimulů za den je unaví a k jeho konci na to reagují pláčem. Podle Kanadské pediatrické společnosti se další příznaky koliky, tedy plynatost a říhání, dají vysvětlit tak, že dítě při nadměrném pláči polyká větší množství vzduchu.

  1. Nezralost zažívacího traktu

Nezralost zažívacího systému, neobvyklá střevní flóra, to všechno může mít vliv na to, že se ve střevu tvoří plyny, které miminko trápí. Někteří experti vidí pomoc v podávání probiotik, ovšem zatím to není vědecky ověřené.

  1. Potravinová alergie

U uměle krmených dětí bývají za viníky označované proteiny v kravském mléce. Nicméně alergii na ně doprovázejí i jiné symptomy, jako je průjem, zvracení, ekzémy. Jistě se vyplatí zkusit jiný typ mléka doporučovaný u alergických dětí.

Ovšem je třeba brát v úvahu, že tímto typem alergie trpí jen 2 až 3 % dětí. U kojených miminek se doporučuje, aby maminka upravila svou stravu. Ovšem pozor na to, když nebude dostatečně pestrá, tak to bude mít na ni i na dítě nepříznivý vliv. Takže je přece jen lepší nedělat nějaké razantní zákroky, zvlášť ne bez porady s lékařem.

  1. Migrény

Některé výzkumy ukazují, že maminky, které trpí migrénami, mívají děti náchylnější ke kolikám. Navíc děti, které v raném věku trpěly kolikami, bývají, až povyrostou, častěji postižené migrénami. Vědci zatím nevědí, jestli i malé miminko netrpí bolestmi hlavy, zda právě ty nejsou příčinou pláče.

V každém případě doporučují ho proto chránit před ostrým světlem a přemírou hluku. Také se někdy mluví o tom, že dítě může zažívat strach v souvislosti s tím, že ještě nemá pevně vytvořený cyklus spaní a bdění.

Čtěte dále

Jdeme se uklidnit

Příčin kojeneckých kolik může být přehršel, ale efekt je stejný. Miminko usedavě pláče, což rodiče denervuje. A protože je dítě jako „houba“, obavy a nervozitu rodičů do sebe nasává. Proto je důležité pokud možno zachovat v přítomnosti děťátka klid, což se snadno řekne, ale hůř naplní.

Pomoc okolí je v tomto případě víc než žádoucí. A pokud je na to maminka sama a cítí, že je na konci sil, měla by miminko položit do postýlky, odejít z místnosti a snažit se uklidnit, než ho vezme do náručí. Aby jí nepovolily nervy, místo chování a tišení s ním nezačala nebezpečně třást.

Ale úplně bez dozoru by miminko nechat neměla, tak každou čtvrthodinu by ho měla jít zkontrolovat. Dobou zprávou je, že kojenecké koliky postupně samy od sebe zmizí, tak kolem třetího čtvrtého měsíce.

12.6.2023 5:15 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/colic/symptoms-causes/syc-20371074, https://www.nhs.uk/conditions/colic/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist