Jak připravit dítě na příchod miminka

Jak sdělit našemu malému princi či princezně, že za pár měsíců přibude do našeho života uzlíček, který na sebe soustředí stejný díl pozornosti a lásky, jehož byl až dosud samozřejmým příjemcem náš prvorozený?

Každé dítě je jiné, a proto ani nelze dát jednoznačný návod na to, jak postupovat. Rozhodně by ale dítě mělo být včas a vhodným způsobem informováno o svém budoucím sourozenci. Odložit toto oznámení až po narození miminka by mohlo mít pro jeho vývoj závažné důsledky. Neočekávaná náhlá změna poměrů v rodině může dítě velmi stresovat.

Sdělení o narození dalšího sourozence je nutné přizpůsobit věku a mentalitě staršího sourozence nebo sourozenců. Sourozenci by měli o očekávání přírůstku do rodiny vědět dříve, než bude gravidita na matce patrná. Zvláště malým dětem je to ale vhodné sdělovat spíše až po třetím měsíci těhotenství (pro případné zdravotní komplikace matky.)

Tomuto sdělení není nutné věnovat hodiny a zahlcovat dítě přílišnými informacemi. Vhodnější je tento fakt pouze sdělit a odpovídat dítěti, samozřejmě přijatelnou formou vzhledem k věku, na jeho otázky. Je důležité mluvit o těhotenství a příchodu sourozence opakovaně, ale není nutné tomu věnovat mnoho času.

Dítě by mělo vědět, že narozením sourozence nebude odsunuto do pozadí, že miminko není „náhrada“ za něho, protože vyrostl, že je pro nás stále velmi důležité, že ho budeme mít rádi i po narození mladšího sourozence. Je dobré vytvořit staršímu dítěti jeho vlastní prostor v dětském pokoji, dříve než v době těsně před porodem ( kdy by to mohlo vnímat i negativně).

Již během těhotenství by si měli matka i otec vytvořit pro dítě čas, ve kterém se mu budou výhradně věnovat, a to v jeho oblíbených činnostech.

 

26.2.2009 10:14 | autor: Jana Schmidtová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist