Žárlí dcera na miminko?

VÁŠ DOTAZ Naše tříletá dcera přestala chodit na záchod a vyžívá se v čůrání do kalhot. Má pětiměsíčniho brášku a hrozně se po něm opičí. Může to být ze žárlivosti? Jana

Názor odborníka:

Ano, myslím, že se jedná přímo o ukázkový případ dětského žárlení. Je proto velice důležité tento problém nepřehlížet, nepodceňovat.

Jedná se o vážnou věc, a proto je třeba si s dítětem popovídat. Ale ne mu radit, říkat dceři, že je velká, a tudíž, že už musí, atd…. To je totiž věc, ke které by měla dojít sama.

Pro maminky těchto dětí je to často velice těžké, protože jsou celým problémem až příliš pohlceny.

V některých případech proto sehrávají důležitou roli tatínkové, kteří dokážou celou situaci řešit s větším nadhledem a především uklidnit maminku.

Důležité je, se na dítě nezlobit a zároveň se nezlobit ani sama na sebe, máte-li pocit, že jste neschopná matka. To se jednoduše stává, když se narodí mladší sourozenec. Je potřeba dítěti pomoci se s tím vyrovnat a přijmout jedinečnou roli staršího sourozence.


Odpověděla: Mgr. Markéta Kavale, klinický psycholog

1.10.2018 2:50 | autor: Redakce Babywebu
Více o tématu: dceramaminkyMarkéta

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist