Veronika ve 38. tt: Anitka bude sestra

TĚHULKA LIVE! VERONIKA Anitka vlastně už sestra je. Jenže dokud je Damiánek integrovanou součástí mého těla, je to trochu jiné. Anit přesto tuší, že brzo, VELMI brzo se „něco“ změní. Zatím k tomu přistoupila tak, že se nepřestávám dojímat.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Anitka se se mnou mnohem víc mazlí. Dává mi pusinky. Bez jakéhokoliv vyzývání mi obnažuje břicho a něžně rozmlouvá s Damíkem. Láká ho k sobě a říká: „Damíku, vstávej. Pojď ven.“ Objímá mě. A říká mi: „Mám tě ráda.“ Každé ráno, když se vzbudí, mi dá pusu. Třeme si nosy a smějeme se – říkáme tomu „eskymácká pusa“. Raní tulení je vzpruha pro celý den. Co na tom, že třeba dnes to bylo už v pět. Jsem naměkko, jen si na to vzpomenu.

Přemýšlím, jestli by toto mazlivé období prožívala stejně, i kdybych nebyla těhotná. Nebo je to součást nějakého jejího nevědomého mechanismu, jak se ujistit, že bude mít pořád důležité místo v rodině? A naopak – na mazlení a tulení musí být dva – takže možná je to můj nevědomý mechanismus, jak dceři říct: „Tebe budu vždycky moc milovat bez ohledu na to, kolik dalších sourozenců budeš mít.“

Mám pocit, že podobné – i když přeci jen trochu jiné – změny prožívá i vztah Anit a Toma. Když přijde z práce, je na něj občas naštvaná, že s námi celý den nebyl. Jako by si najednou uvědomila, jak moc jí chyběl, a nedokáže ten stesk, lítost a zároveň radost z návratu táty pořádně zpracovat. Jejich pouto ale bylo už od Anitčina narození pevné a zdravé, jsem ráda, že mě muž naprosto ve všem zastoupí.

S mojí mámou – psycholožkou – jsem si povídala o regresi. Stavu, který může nastat (a často v rodinách nastává) po narození miminka u staršího sourozence. Ti se sami začnou chovat jako malí – třeba se na čas vrátí k plínkám, začnou šišlat nebo přestanou mluvit, chtějí se kojit atd. Bojím se toho u Anit? Po pravdě ani ne. Myslím, že to spolu zvládneme bez zařazení zpátečky v jejím vývoji. A kdyby náhodou taková situace nastala, prostě ji tím necháme projít. Akceptujeme ji takovou, jaká se bude cítit.

To, že se poslední dobou Anitka začala chovat víc kontaktně, vůbec neznamená, že by ztratila něco ze své samostatnosti. Naopak. Ve školce je už perfektně aklimatizovaná. Ráno se tam těší. A nosí domů spoustu nových básniček a tanečků. Taky začala říkat „Páni“, „Wau“, „Ou jéje“ a „Mami (tati), ty kecáš“. Naštěstí zatím docela neškodné hlášky – každopádně, z domu je nemá. Navíc už se bez problémů nechá uspat někým jiným než mnou a Tomem. Dvakrát za poslední dobu uspávala švagrová, jednou Tomovi rodiče. A tento týden tu mám mámu, takže ji taky čeká pohádková směna.

Čtěte také:

Švagrová Miki hlídala Anit v sobotu. Ta ji naprosto zbožňuje a my jsme s Tomem aspoň oběhli pár obchodů (pořád vybíráme nábytek do nového bytu) a hlavně – navštívili porodnici. Byla jsem domluvená na prohlídku porodních pokojů v Podolí. Moje porodní asistentka Simona nás provedla a popovídaly jsme si znovu o mé představě přirozeného porodu. Dost jsme se s Tomem nadchli, a i když jsem v Podolí rodila už Anitku, jsem moc ráda, že jsme tam vyrazili. Jeden pokoj má vanu – kdyby byl volný, určitě jej využijeme. Simona nám ukázala všechny možné pomůcky pro porodní polohy. A když bude vše v pořádku, po porodu hurá domů. Ale o ambulantním porodu a ostatních položkách mého porodního přání až někdy jindy.

A kdy se Damián narodí? Tento týden ne. Myslím. Aspoň tedy ne v jeho první půlce. Bojuji totiž s nějakou virózou. Začalo to v pátek. Únava, škrábání v krku a pálení nosohltanu. Stav, který přetrval celý víkend. Ještěže se Tom naprosto dokonale postaral o Anit a já (až na jednu možná ne úplně rozumnou obíhačku obchodů a jednu návštěvu porodnice) zůstala doma v posteli. Nemoc jako by se nemohla rozhodnout, jestli mě skolí nebo ne. Lavíruje na hraně a já dělám vše pro to, abych byla zdravá. Tak snad má samoléčba bude úspěšná. Damík, který už mi dával signály, že je připraven, se trochu stáhnul. I cvičení s balonkem, které dostávalo grády, najednou začalo drhnout. Dokonce jsem se o dva centimetry vrátila zpět. Díky, Damiánku. Vím, že dáváš čas mému tělu, aby se úplně uzdravilo. Chytré miminko.

Zatial. Vaše uzdravující se V.


Veronika právě prožívá 38. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476599250586131.jpg


70px_cmc_banner.jpgLékařskou péči Těhulce LIVE! poskytuje: CMC – soukromá klinika, která klade mimořádný důraz na nejvyšší kvalitu pediatrické péče. 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist