Jak vyjít dobře s rýmou?

Rýma je relativně banální onemocnění, které však dokáže velice potrápit. Zvláště malé děti, které často vůbec nechápou, proč najednou nemohou dobře dýchat. Co můžeme dělat?

shutterstock_371502415-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Rýma je průvodním onemocněním téměř každého nachlazení. A pokaždé nás překvapí tím, jak silně dokáže nachlazení obtěžovat. V prvním stádiu převládá únava, malátnost, bolest hlavy a pálení a svědění v nose. V dalším stadiu začíná vodnatá sekrece, ucpání nosu, ztráta čichu, slzení a pocit zalehnutých uší. Po pár dnech obtíže ustávají, vrací se čich a přetrvává jen čirá sekrece z nosu.

Nachlazení bývá způsobeno viry, což mimo jiné znamená, že antibiotika by v léčbě nijak nepomohla a musíme se spolehnout na běžné prostředky hledání úlevy a udržení pohodlí.

Tělo velí zpomalit

V první řadě se uklidněte a více než na to, co nestíháte, se soustřeďte na sebe. Snažíte se dýchat, hučí vám v hlavě, nic necítíte, těžko se orientujete podle sluchu, špatně spíte a k tomu plníte běžné denní úkoly? Tyto příznaky vám velmi ubírají energii.

Taková zátěž zákonitě přináší podrážděnost a může vést ke zbytečným konfliktům, když už nemáte obvyklou chuť na diplomatické řešení problematických situací. Proto je lépe denní program seškrtat na nejnutnější minimum a neváhejte okolí varovat, že právě prožíváte „nejtěžší mužskou nemoc“, i humor a nadhled pomáhá.

Pokud onemocní malé dítě, vzpomeňte si, jak špatně je při rýmě vám. Pomozte mu najít zábavu, která dovolí uvolněný denní režim.

Bylinky pomáhají

Navštivte lékárnu a vyzkoušejte bylinné prostředky. Na trhu existují doplňky stravy obsahující byliny, které přispívají ke správné funkci dýchacích cest a imunitního systému. Tablety, nebo sirup s výtažkem z černého bezu, sporýše lékařského a proskurníku lékařského pozitivně působí na onemocnění horních cest dýchacích.

Dobrý bylinkový čaj s medem zvládne vypít i malé dítě. Při správné teplotě navíc příjemně prohřeje.

Pokožka nosu trpí

I když vás zpočátku obtěžuje hlavně ztížené dýchání, nezapomeňte na péči o okolí nosu, které během dalších dnů bude ve středu dění a snažte se předejít podráždění. Raději se hned zásobte velkorysým množstvím vašich nejoblíbenějších jemných kapesníků, kterými nijak nešetřete.

Zvlášť malé děti mívají okolí nosu rychle zarudlé a popraskané.  V lékárně si nechte doporučit vhodný krém na nos a s jeho používání nečekejte až na urputné pálení, ale v přiměřené vrstvě používejte ihned.

Pára, mořská voda a konvička

K uvolnění nosu se doporučuje horká pára, ovšem pozor na opaření. Při nutné pochůzce venku ale můžete zjistit, že právě vaší oteklé sliznici nosu může krátkodobě ulevit i chladnější vzduch.

Úlevu a desinfekci dutin přináší také mořská voda ve spreji. Ta se dá použít i u hodně malinkých dětí.

Velice účinným pomocníkem je konvička na výplach nosu. Její použití je velice jednoduché a rychle si ho osvojí i menší děti. Při správném použití umí uvolnit i velice ucpané dutiny. Používá se roztok teplé vody se solí, který uvolní usazené hleny a zároveň desinfikuje dutiny. Úleva je okamžitá, léčba rýmy se často výrazně zkracuje.

Čtěte dále

Zvýšená hygiena je na místě

Buďte odpovědní vůči sobě i svému okolí. Viry se přenášejí prostřednictvím kapének produkovaných během kýchání, kašlání či řeči. Šíří se buď vzduchem nebo poměrně dlouho přetrvávají na předmětech, kterých se osoba s nachlazením dotýká. Proto je velmi důležité důsledné mytí rukou. Použité kapesníky okamžitě odhazujte do koše.

Kapky do nosu

Opatrně s nosními kapkami, mohou obsahovat látky snižující otok, po jejichž vysazení ale může sliznice reagovat dalším otokem. Ideální k osvěžení je spíše slaná voda.

Kdy navštívit lékaře

I když ve většině případů rýma postupně odejde, někdy je návštěva lékaře nakonec potřeba. Pokud se nosní sekret změní a je hustý a zbarvený, jde již o rýmu, jejíž příčinou jsou bakterie.

28.3.2023 8:54 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán s dětskými lékaři.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist