Dětské neduhy a nehody lze řešit přírodní cestou

Začal školní rok a s ním i docházka do škol a školek. Máte doma malé či větší školáčky nebo prcky v mateřince? Víte, jak docílit toho, aby vám vaše dítko nenosilo domů jednoho bacila za druhým? Ne, nemusíte hned sahat po preparátech z lékáren, jde to i přírodní a de facto přirozenou cestou.

shutterstock_535309621-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

S nástupem do dětského kolektivu je dobré začít posilovat imunitu vašich dětí. Jak? Úplným základem je dostatečné penzum spánku, vyvážená strava plná vitamínů a dalších výživných látek, chybět by neměla ani dostatečná fyzická aktivita vašich ratolestí.

Jak u každého člověka, tak i u dítěte dozrává imunitní systém vlivem prodělaných nemocí, viróz a nehod typu škrábnutí, modřin a pohmožděnin. To vše ovlivňuje a posiluje obranyschopnost dětského organismu, a jeho schopnost vypořádávat se snáze s útoky na imunitní systém.

Takže ač je to pro vás jako rodiče i pro vaše dítko problematické, vězte, že se dětské tělíčko seznamuje s nemocemi, učí se na ně reagovat a tvoří si obranné látky. S nadsázkou lze říci, že předškoláci a malí školáčci absolvují svůj první rok v kolektivu jako cestu plnou trvalého onemocnění dýchacích cest, jež je přerušeno jen kratšími epizodami pevného zdraví.

Silná imunita = rychlejší uzdravení

Vyplatí se vám tedy vůbec u předškolních a čerstvě školních dětí posilovat imunitu, když si nemocemi stejně mají projít? Rozhodně ano. Dětský imunitní systém udržujte v kondici neustále, jelikož silnější obranyschopnost organismu značně zmírní celkový průběh i délku nemoci a urychlí uzdravení vašeho dítěte.

Doba rekonvalescence je po nemoci pro každé dítko obzvláště důležitá, a tak jej po nemoci nechejte pořádně odpočívat a dopřejte mu dostatek času na nabrání nových a čerstvých sil. Díky tomu pak po prvním roce ve školce a škole frekvence nemocí vašeho prcka klesne. Jak moc však záleží na několika faktorech. Kromě stavu imunitního systému třeba i na tom, jak se vaše ratolest s pobytem ve školce a škole vyrovná psychicky. Každý stres imunitu dítěte oslabuje.

Školka a třída, ráj bacilů?

Když dítko nastoupí ze školky do školy, je jeho obranyschopnost již posílena a více vyzrálá z pobytu ve školce. Přesto však musíte počítat s tím, že hlavně mladší školáci budou postonávat ještě docela často. Dětský kolektiv je de facto uzavřený hodiny a hodiny v jedné místnosti, čímž se stává ideálním prostředím pro šíření kapénkových infekcí, děti si také nemoci snadno předávají skrz sliny pitím z jedné láhve, nebo z doteku jak mezi sebou, tak přes školní pomůcky a vybavení tříd.

I proto byste měli naučit své dítě pravidelnému mytí rukou. Mimoto je samotný přechod z prázdninového volného režimu na ten školní, plný povinností pro dětské tělo šokem. Musejí najednou dříve vstávat, být půl dne v jedné třídě, a změněný je i stravovací a pitný režim. Když k tomu přidáte typické podzimní výkyvy počasí se stresem spojeným se školními a školkovými povinnostmi, máte jasno. Některý dětský organismus to neunese a onemocní.

Jak z toho ven?

 • Dopřejte dítku kvalitní a dostatečně dlouhý spánek
 • Dodejte do stravovacích zvyklostí dítěte ovoce a zeleninu i potraviny se zinkem a selenem
 • Přidat můžete i doplňky stravy, které podpoří výživu dítěte
 • Nechte je denně cvičit, sportovat a hýbat se na čerstvém vzduchu
 • Udělejte z povinností zábavu a nebojte se lenošení dětí

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek

Po prázdninách naučte své dítě chodit spát dříve. Jedině tak ráno rádo s chutí a vyspalé vstane.  A kolik by mělo vaše dítě spát? To jsme probírali ve článku Spí vaše dítko dost? Dostatečný a kvalitní spánek hodně posílí obranyschopnost, ba co víc, je vědecky prokázáno, že školkaři a školáci, kteří spí déle, lépe prospívají a nemají problém s pozorností ani náběh k obezitě. S usínáním vám mohou u dětí pomoci bylinkové čaje. Ideální je majoránkový, heřmánkový, nebo meduňkový čaj, vypitý hodinu před spaním. Také spánková hygiena je důležitá – viz zmíněný článek Spí vaše dítko dost?

Dopřejte dítku ovoce a zeleninu i potraviny se zinkem a selenem

Základem pro zdraví a silnou imunitu je samozřejmě optimální strava. Všechny děti by měly jíst hodně ovoce a zeleniny. Obzvláště vitamíny C, A a E. Mimoto jim dodejte do stravy železo, zinek a selen. Selen a zinek jsou nepostradatelné antioxidanty, které redukují záněty a podporují imunitu. Pro selen stačí sáhnout po ořechách a semínkách, ovesných vločkách, vejcích, lososu a tuňáku, drůbežím a hovězím mase. Zinek najdete ve vaječném žloutku, dýňových semínkách, luštěninách a houbách. Naopak obranyschopnost oslabuje mnoho cukru.

Doplňky stravy, které podpoří výživu dítěte

I když je základem imunity správný jídelníček, lze jej dobře podpořit i pomocí doplňků stravy. Ideálem se zdají doplňky stravy ve formě sirupu nebo želé pastilek. Sirup nebo želé pastilky k podpoře imunity doplňte ještě o probiotika, jež zajistí správné trávení i kvalitní střevní mikroflóru. Na trhu jsou i kombinované dětské preparáty, obsahující vše zmíněné (podporu imunity i střevní mikroflory).

Cvičení, sport a pobyt venku

Obranyschopnost dětského organismu podpoří vždy také dostatek pohybu. Proto nechte děti pobývat minimálně hodinu denně venku a doplňte to také fyzickou aktivitou. Proč? Protože cvičení zlepšuje cirkulaci krve a posiluje srdce i plíce, což podporuje imunitu. Pohyb je také ideálním adeptem k odbourání stresu a cestou k lepší náladě. A protože dnešní děti jsou hodně závislé na technologiích (mobily a tablety), tak proč toho nevyužít a nepořídit jim fit náramek nebo fit hodinky, díky kterým budou děti rády sportovat a sledovat svůj pohyb v mobilních aplikacích?

Udělejte z povinností zábavu a nebojte se lenošení dětí

Zařaďte do školních a školkových plánů dostatek prostoru pro hru, zábavu a odpočinek. Jinak stres z povinností a nového přísnějšího poprázdninového režimu vaše dítko převálcuje. Ano, i nuda je užitečná, protože stejně jako vy, i vaše dítě se občas potřebuje nudit, zahloubat se do vlastních myšlenek či si jen užít chvilku lenošení.

A co pády, modřiny a odřeniny?

Samozřejmě vás nepobízíme k tomu, abyste pády, silné bolesti či závažné stavy svých dětí zlehčovali. Ale s modřinou, odřeninou či krátkodobou bolestí hlavy nebo bříška si lze poradit i bez léků potažmo lékařů. A čím je tedy řešit? Opět jsme u bylinkových čajů, ale i koupelí nebo obkladů.

A nač se která bylinka hodí?

 • Na bolení bříška pomůže tymián, nebo oregano, které lze popíjet jako čaj či přikládat jako obklady.
 • Na kašel je prima jitrocel ve formě čajem nebo sirupu.
 • Na „prdíky“ zaručeně funguje čaj z fenyklu, kmínu nebo tymiánu.
 • Na bolesti v krku pomáhá heřmánkový, či šalvějový čaj i obklady, a pokud vaše dítko umí kloktat tak i ke kloktání.
 • Na žaludek je výborný čaj z majoránky, nebo dobromyslu (oregana).
 • Malé i větší odřeniny hravě zvládne obklad z odvaru z meduňky nebo šalvěje.
 • Na otoky je ideálním parťákem obklad nebo koupel z jitrocele nebo máty.
 • A imunitu vašeho potomka pomůže doladit rakytník ve formě čaje, nebo plodů.

Na čaj potřebujete uděláte 2 čajové lžičky bylinky, kterou zalijete 200 ml vroucí vody a po 7 minutách louhování vlažné dáte dítku vypít a to 1 až 3 x denně. Můžete dosladit medem. Na odvar použijte dvě polévkové lžíce bylinky, kterou přelijete 500 ml vroucí vody, louhujete 15 minut a scezené použijete na obklady nebo do koupele.

Jak řešíte karamboly a nemoci vašich dětí vy? Máte nějaký tip pro ostatní rodiče? Podělte se o něj s námi!

 

18.9.2019 4:56 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist