Jak v těhotenství nespadnout do kolotoče nálad

Střídání nálad v těhotenství je přímo pověstné. Můžou za to hormonální změny, které ovlivňují hladinu neurotransmiterů. Některé ženy si prožijí opravdový kolotoč emocí – dobrých i špatných. Některé pocítí spíše deprese a úzkost.

23-shutterstock_1653239626-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Náročné životní období

Těhotenství se nemusí vždy projevovat jako nejšťastnější období v životě, může být velmi zdrcující a stresující. Jeden den můžete být přešťastná, že budete matkou, druhý den můžete sklíčeně přemýšlet nad tím, jak jste se dostala tam, kde jste. Můžete se obávat, zda budete dobrou matkou, jestli bude vaše miminko zdravé a jaký bude mít celá záležitost vliv na finanční stav vaší rodiny.

Nejistota se přirozeně obtáčí i kolem partnera a jeho lásky k vám. Skutečností je, že na nastávající rodiče je vyvíjen velký tlak, my sami máme na sebe obrovské nároky, a když se nám je nedaří plnit, cítíme se špatně. Naše tělo se mění, můžeme se cítit neatraktivně, obávat se, že náš partner ztratí zájem, jen co začneme nabírat na váze.

Zátěží jsou i fyzické příznaky těhotenství, jako je pálení žáhy, únava nebo časté močení. Není neobvyklý pocit, že jsme nad svým životem ztratili kontrolu a naše emoce lítají jako na horské dráze.

Jak dostat emoce pod kontrolu

Připomínejte si, že emocionální otřesy jsou nyní naprosto normální. Jejich uvědomění vám pomůže překonat rozbouřené stavy.

  • Berte to s nadhledem. Odolejte nutkání zvládnout co největší množství domácích prací, není nutné ani přeorganizovat všechny šatní skříně, ani mít umytá okna. Až si budete dělat seznam úkolů, napište sebe na první místo. Rozmazlování sama sebe je už součástí péče o miminko.
  • Spojte se s partnerem. Říkejte mu, jak se cítíte, ujišťujte ho, že jej stále milujete a že si vaše výbuchy emocí nesmí brát osobně. Ujistěte se, že trávíte nějaký ten čas společně a o vztah pečujete. Pokud je to možné, vydejte se na dovolenou. Jestli nemáte partnera po ruce, spojte se s rodinou nebo přáteli. Podporu okolí budete potřebovat.
  • Udělejte něco, co vás potěší. Můžete si vybojovat čas pro sebe a svého partnera, občas se stočit do klubíčka a zdřímnout si, jít na procházku, dopřát si masáž nebo se podívat na oblíbený film.
  • Řekněte to. Vyjádřete své obavy o budoucnost, která bude patřit zejména vašemu dítěti. Promluvte si s partnerem a přáteli a najděte pochopení, ulici, kde budou průchozí oba směry.
  • Zákaz stresu. Spěte, cvičte, procházejte se, mluvte, dobře jezte a stres ve vašem životě nebude mít místo. Vaše obavy můžou rozptýlit techniky, jako je těhotenská jóga, meditace a další relaxační techniky.
  • Dbejte na dostatek spánku. V těhotenství se může stát, že váš noční spánek nebude tak vydatný, jak jste zvyklá. Můžete se v noci budit, cítit potřebu chodit častěji na záchod, nebo jen prostě nemůžete zabrat. Pak si dopřejte odpočinek i přes den.
  • Projděte se. Procházky jsou nejpřirozenějším pohybem a naprostá většina těhotných je zvládnou během celého těhoteství. Pomohou vám udržet se fit a zlepší náladu.

Nouzová řešení

Nemůžete už dva týdny seskočit z náladové houpačky? Informujte o tom svého doktora, který vám doporučí poradce. Je možné, že patříte mezi deset procent žen, které bojují s mírnými až těžkými depresemi v průběhu těhotenství.

Čtěte také:

Neopouští-li vás nervozita a úzkost, opět to může být vyústěním nějaké poruchy, například bipolární porucha se vyznačuje stále častějším střídáním nálad, které zasahují velice intenzivně.

Je velmi důležité tyto problémy řešit ještě za času těhotenství. Je prokázáno, že nevyřešené emocionální problémy mohou mít vliv na fyzickou pohodu vašeho dítěte. Zvyšuje se navíc riziko předčasného porodu a následné poporodní deprese. Psychoterapie i některé léky mohou být velmi účinnou zbraní a zároveň ochranou pro vás a vaše děťátko.

9.10.2023 5:50 | autor: Eva Kouřímová | zdroj: https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/mood-swings-during-pregnancy/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist