Je k něčemu dobrý těhotenský bezpečnostní pás do auta?

DOTAZ TÝDNE Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda má smysl pořizovat si bezpečnostní pás pro těhotné? Připadá mi, že to je jen jedna z dalších zbytečností, ale cestuji často a tak bych přeci jen chtěla znát i názor odborníků. Jitka

Mohli bychom napsat, podívejte se na video, vydržte až do okamžiku, kde je zachycen crashtest bez použití a poté s použitím pásu a tím svou odpověď ukončit… Na místě je ovšem důkladné vysvětlení.

Nepopiratelným faktem je, že pro bezpečí svého miminka je dobré dělat maximum nejen, až když je na světě, ale i v době, kdy ho nosíte ještě pod srdíčkem.

Partnerem poradny je obchod Špuntík, specialista na kočárky, autosedačky a dětské potřeby:spuntik.jpg

Máte otázky ohledně nákupu výbavičky, kočárku či autosedačky? Napište nám a náš odborník vám odpoví.

Celá záludnost poutání bezpečnostním pásem totiž spočívá v tom, že v případě nehody, pokud nemáte spodní část bezpečnostního pásu vedenou důsledně pod bříškem, vám může pás vyjet přes bříško směrem nahoru (vy se pod něj jakoby podrolováváte) a to je pro plod strašně nebezpečné.

Bezpečnostní pás – a teď mám na mysli ten, který se jmenuje Pregnant iZi Fix od norské značky BeSafe a kterého se týká i zmíněné video (ať už v provedení isofix nebo bez něj) právě v takovém okamžiku podrží spodní část bezpečnostního pásu auta ve správné pozici a tím ochrání miminko v bříšku.

Spodní/boční automobilový pás musí vést co nejníže pod těhotnou dělohou a ramenní pás zase pohodlně nad vrcholem bříška přes hrudník mezi prsy ženy. Aby v případě prudkého pohybu způsobeného zabrzděním či dokonce nehodou, kdy na ženu může působit extrémně silný tlak bezpečnostního pásu srovnatelný s váhou až kolem 4 tun, bylo riziko poranění dítěte a potažmo i matky minimalizováno.

A právě riskantnímu samovolnému vyklouznutí spodního/bočního pásu z pod bříška směrem nahoru dokonale zabrání pomůcka BeSafe Pregnant iZi FIX. „Pás“ Pregnant drží po celou dobu jízdy automobilový pás pod úrovní bříška i plodu a brání jeho pohybu. Navíc dává nastávající matce pocit spokojené, klidné a bezpečné jízdy.

Jak v těhotenství cestovat bezpečně si přečtěte v článku: Bezpečné cestování v těhotenství aneb Umíte se správně připoutat?

pregnant_fix11-1101x619.jpg

Instalace je možná dvěma způsoby, pomocí popruhu s přezkou nebo nově přes ISOfixové úchyty. Inovovaný model s označením BeSafe Pregnant iZi Fix je navíc komfortnější díky fixní poloze spony, která zůstává vpředu a spodní/boční automobilový pás vede bez možnosti vychýlení ze správné pozice.

Při instalaci pomocí popruhu se pomůcka položí na sedadlo, popruh s přezkou se ovine kolem opěradla a zapne. Následně se žena posadí na sedadlo s „pásem“ Pregnant a klasicky se připoutá. Důležitým je krok následující, který spočívá ve stažení bočního/spodního pásu pod bříško a zacvaknutí do spony „pásu“ Pregnant.

installation-pregnant-izi-fix-3-point-car-belt_width-11.jpg

 

Instaluje-li se pomůcka přes systém ISOFIX, stačí ji položit na sedačku a zakliknout do konektorů ISOFIX integrovaných v sedačce automobilu. Inovovaný Pregnant iZi FIX je takto rychle a jednoduše připravený k použití, přičemž další kroky se shodují.

installation-with-isofix-and-3-point-car-belt_width-11.jpg

„Doplnění standardního automobilového pásu o vtipný a efektivní systém BeSafe Pregnant iZi FIX je dokonalý způsob, kterým v případě nečekané čelní či zadní dopravní kolize účinně zamezíte vysunutí pásu vzhůru do oblasti těhotné dělohy, kde vzniká riziko poškození plodu,“ doplňuje MUDr. Jiří Kepák, CSc., gynekolog-porodník Úrazové nemocnice v Brně.

Zádržné systémy, jak airbagy, tak zejména bezpečnostní pásy, snižují výskyt úrazů a jsou pro těhotné ženy řidičky i spolujezdkyně považovány za bezpečné. Ani airbagy tedy není moudré během těhotenství vypínat, dle doporučení dopravních expertů je však třeba dodržovat nejméně 25cm vzdálenost mezi hrudní kostí, resp. klenoucím se břichem těhotné a palubní deskou nebo dolním okrajem volantu, a to samozřejmě v kombinaci se správným připoutáním bezpečnostním pásem. Povyroste-li bříško, nezbývá než poposunout sedačku směrem dozadu.

BeSafe Pregnant iZi FIX byl v souladu s požadavky evropské směrnice ECE R16 podroben pečlivým kolizním testům.

besafe_izi_pregnant_new-1-600x600.jpg

Pás Pregnant iZi Fix a Pregnant můžete zakoupit v obchodě Špuntík

A teď už se podívejte na video. Uvidíte v něm správnou instalaci systému BeSafe Pregnant iZi FIX a také zmiňované crashtesty. (Okamžik, který vše osvětlí, začíná na čase 1:14.)

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist