Bezpečné cestování v těhotenství aneb Umíte se správně připoutat?

Každodenní cestování je pro mnohé z nás nutností. A nic na tom nemění ani fakt, že žena otěhotní. Ovšem když cestovat, tak bezpečně. První podmínkou je správné připoutání, které je bezpečné pro ženu i nenarozené dítě.

„Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte“ – tak zní název celostátního projektu gynekologa MUDr. Jiřího Kepáka, CSc., z Úrazové nemocnice v Brně, který upozorňuje na význam bezpečného připoutání těhotných žen v automobilech, a to jak řidiček, tak i spolujezdkyň.

„Velká část těžkých úrazů během těhotenství vzniká při dopravních nehodách. Přesto je u nás stále ještě význam prevence v podobě správného připoutání tříbodovými pásy podceňován. Dle mého názoru by každá těhotná žena měla být poučena o důležitosti a správném způsobu poutání na sedačce řidiče i spolujezdce.“

Bezpečnostní pásy samozřejmě nemohou garantovat úplnou ochranu před zraněním, ale významně toto riziko redukují. Dokonce i zdánlivě malý náraz totiž může způsobit odloučení placenty, při kterém plod odumře a ženě hrozí vykrvácení. Takovéto nehody jsou dle slov MUDr. Kepáka nejčastější příčinou ztráty plodu při dopravních nehodách. Přitom připoutaná žena má třikrát vyšší šanci, že při autonehodě přežije ona i její plod.

Zachraňuje pouze správný způsob připoutání

Celorepublikový projekt „Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte“ je tištěnou součástí Průkazu pro těhotné, s krátkým doprovodným textem. Pomocí instruktážního dvojobrázku (těhotná-řidička a těhotná-spolucestující) těhotenský průkaz jednoduchým, nepřehlédnutelným a srozumitelným způsobem vysvětluje a připomíná, jak v těhotenství bezpečně cestovat autem.

Je ale důležité poznamenat, že pásy chrání těhotnou pouze tehdy, jsou-li upnuty správně.

Správné použití tříbodového bezpečnostního pásu – nízko přes pánev a ne přes vrchol těhotné dělohy, totiž pomáhá při prudkém brzdění či autonehodě minimalizovat riziko tzv. seat belt syndromu, při kterém dochází ke zvýšenému tlaku na břicho ženy a možnému poranění dělohy i plodu. Ramenní popruh, který by nikdy neměl sklouznout z ramene, směřuje mezi prsy nad vrcholem bříška těhotné, upnutí musí být pohodlné, ani těsné, ani příliš volné.

Ke spolehlivé fixaci spodní části pásu slouží efektivní pomůcka BeSafe Pregnant, která jednoduchým způsobem účinně zamezí vysunutí automobilového pásu vzhůru do oblasti těhotné dělohy, dojde-li k nečekané dopravní kolizi.

Podívejte se na simulaci prudkého brždění vozu a působení pásů na těhotnou ženu. V prvním voze je žena připoutána klasickými pásy, které mohou způsobit seat belt syndrom. V druhém je připoutána pásem BeSafe, který tlak pásů vede mimo těhotenské příško.

Výrobce nabízí dvě varianty instalace, buď pomocí popruhu kolem sedadla, nebo lépe pomocí systému ISOfix, který je dnes běžnou součástí předních i zadních sedaček v automobilu. V obou případech se pomůcka položí na sedadlo řidiče anebo spolujezdce (vpředu i vzadu) a přichytí jedním z popsaných způsobů. Následně se žena posadí, připoutá a nakonec připne spodní díl automobilového pásu do úchytu na pomůcce. Výrobce doporučuje pomůcku používat od chvíle, kdy žena zjistí, že je těhotná, případně od druhého měsíce těhotenství.

Více o těhotenských bezpečnostních pásech si přečtěte v článku: Je k něčemu dobrý těhotenský bezpečnostní pás do auta?

Čtěte také:

Bezpečně i s airbagy

Nejen bezpečnostní pásy, ale také airbagy jsou pro těhotné ženy považovány za bezpečné. Při těžkých automobilových haváriích patří airbagy k život zachraňujícím zádržným prostředkům, avšak pouze u správně připoutaných osob.

„Síla airbagu je ohromná, exploduje silou větší než 400 kg a rychlostí, která může přesáhnout 300 km/h. Airbagové systémy byly vyvinuty pro muže průměrné výšky 175 cm a váhy 80 kg a byly testovány tak, aby vyhověly jejich potřebám. Pro ženy řidičky airbag vytvoří ochranný efekt pouze tehdy, pokud rychlost vozidla v okamžiku kolize překročí 55–60 km/hod. Při nižších rychlostech u nepřipoutané těhotné ženy riziko potenciálního poranění způsobené rozvinutým airbagem převýší jeho výhody. Proto je správné připoutání bezpečnostním pásem ve vozidle přednostním zádržným prostředkem,“ vysvětluje MUDr. Jiří Kepák, CSc.

Podle doporučení dopravních expertů mají být hrudní kost a klenoucí se břicho těhotné vzdáleny nejméně 25 cm od palubní desky nebo dolního okraje volantu. Se zvětšujícím břichem je vhodné sedadlo úměrně posouvat dozadu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist