Je sex v šestinedělí skutečně nevhodný?

O sexu v šestinedělí, nejvhodnější antikoncepci po porodu, i o tom, zda je kojení spolehlivá antikoncepce, hovoříme s gynekoložkou MUDr. Radkou Gregorovou.

Je nutné čekat se sexem skutečně až na konec šestinedělí?
Ano, se sexem by se mělo počkat až po skončení šestinedělí.

Pokud žena toto doporučení nedodrží, může si nějak ublížit?
Žena je v šestinedělí více náchylná k infekcím, hojí se jí porodní poranění. Nedodržením šestinedělí je ohrožena infekcí, a pokud by k pohlavnímu styku došlo, když ještě nejsou porodní poranění zhojena, může se stát, že šití po porodu nevydrží.

Podle některých názorů je sex během šestinedělí pro zrychlení poporodních poranění, díky lepšímu prokrvení, naopak vhodný.
Ženám se v šestinedělí bouří hormony, takže asi to poslední, na co myslí, je sex. Narození miminka je pro ně velikou životní změnou, musejí si na ni zvyknout. S názorem, že sex v šestinedělí urychluje porodní poranění, nesouhlasím, spíše naopak – zejména brzy po porodu.

Je běžné, že žena i po šestinedělí o sex zájem nemá?
Ano, je zcela běžné, že ženy nemají chuť na sex i dlouho po porodu. Práce s miminkem je natolik vyčerpává, že už jim nezbývá energie na další aktivity.

Je možné během šestinedělí otěhotnět?
Příroda je sice nevyzpytatelná, ale tuto možnost bych považovala za vysoce nepravděpodobnou.

Je kojení spolehlivá antikoncepce nebo jen mýtus?
Kojení rozhodně spolehlivá antikoncepce není a doplatilo na ni již mnoho žen.

Jaká je nejlepší antikoncepce po šestinedělí? Je to individuální nebo lze něco obecně doporučit?
Záleží na tom, zda žena kojí či nikoli. Pokud žena nekojí, může klidně začít užívat jakoukoli antikoncepci, třeba tu, co užívala před otěhotněním, pokud s ní byla spokojena. Pokud žena kojí, tak jí lze doporučit antikoncepci s obsahem pouze jednoho horomonu gestagenu – například Cerazette, Azaleia. Další možností je potom nitroděložní tělísko – mezi nejlepší nitroděložní systémy současně uvolňující hormon gestagen je Mirena.

Po její aplikaci však přestane žena i menstruovat. Je to v pořádku?
To, že žena musí menstruovat a tím se její tělo očišťuje, je mýtus. Organismus má spoustu jiných mechanismů, jak se zbavit škodlivých látek. Spíše bych to brala jako výhodu této antikoncepce.A kromě toho, ne všechny ženy, které mají Mirenu zavedenou, nemenstruují. Tuto skupinu tvoří asi jen 30% žen.

Je vhodné tak krátce po porodu brát opět hormonální antikoncepci? Nemůže to mít vliv na kvalitu či chuť mléka?
Hormonální antikoncepci může žena začít užívat ihned po skončení šestinedělí. Na kvalitu a chuť mléka by vliv mít neměla.

MUDr. Radka Gregorová je stálá spolupracovnice redakce

 

31.8.2018 11:04 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist