Sex po porodu: Poslouchejte své tělo

Sex je asi to poslední, na co čerstvá maminka myslí. Mnohdy je bolavá a hlavu má plnou starostí o svůj malý poklad. Ale dříve nebo později svůj sexuální život bude muset začít řešit. V článku naleznete odpovědi na nejčastější otázky.

4-shutterstock_529565674-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Kdy je bezpečné se sexem po porodu začít?

Určitě byste měla počkat, až přestanete krvácet, až se děloha vyčistí – odejdou tzv. očistky (lochie), což může trvat přibližně 4-6 týdnů po porodu. Proto je první pohlavní styk doporučován až po skončení šestinedělí. Pokud byste měla pohlavní styk během krvácení, mohlo by dojít k rozvoji infekce.

Jinak ale neexistuje žádná norma ani načasování, kdy byste měla se sexem začít. Nejdůležitější věcí je počkat, až budete fyzicky i psychicky připravená.

Jen malé procento párů zkouší první sex během prvního měsíce po porodu, někteří začnou se sexuálním životem po uplynutí šestinedělí, ale většina si počká tři, někdy až šest měsíců. Záleží na tom, zda žena rodila přirozeně, byl jí proveden nástřih hráze, nebo má za sebou císařský řez. Vždy by tedy měla dát impulz k prvnímu milování po porodu žena – ve chvíli, kdy se plně zotaví a opravdu se na to cítí.

Když už svůj milostný život obnovíte (respektive ještě předtím), měla byste zvážit užívání antikoncepce. A to i v případě, že kojíte a ještě se vám nevrátila menstruace. Mohlo by se totiž stát, že znovu otěhotníte.

Proč nemám na sex chuť?

Kromě poporodní bolestivosti je často důvodem pocit vyčerpání kvůli nedostatku spánku a péči o miminko. Snížit chuť na sex může také hormon prolaktin, který vaše tělo produkuje při kojení a viníkem může být i poporodní deprese.

Nechuť k sexu může vyvolat i negativní vnímání vlastního těla. Můžete mít pocit, že ho těhotenství a porod změnily, můžete si připadat neatraktivní, nepřitažlivá. Všechny tyto pocity jsou ale pochopitelné a normální. Vězte ale, že to takto vnímáte pouze vy, nikoli váš partner. On je na vás hrdý a miluje vás. A to vám také řekne, když se mu se svými obavami svěříte. Takže dejte svému tělu čas a brzy se vše vrátí do normálu.

Co když chce partner sex dřív než já?

Mluvte spolu o tom, jak se cítíte. Udržovat otevřenou komunikaci je velmi důležité. Váš partner by se neměl cítit odmítnutý, měl by vědět, že on nemůže za to, že na milování nemáte chuť. Na druhou stranu, vy byste se neměla nechat do milování nutit a milovat se pod tlakem. Sex by měl být radost, ne povinnost.

Něžností se ale zříkat nemusíte. Sex nutně neznamená úplné proniknutí. I orální sex nebo pouhé doteky a hlazení mohou být velmi příjemné. Slova a pomazlení udělají hodně, sdělují náklonnost a emoce. A pomohou k tomu, abyste se na sex brzy cítila připravená.

Čtěte také:

Co když naopak partner sex nechce?

Váš partner může po tom, co vás viděl při porodu, cítit určitou nejistotu a obavu, že pro vás bude sex bolestivý a nepříjemný. Opět by měla zafungovat komunikace, sdílení pocitů a obav, upřímnost. Jedině tak se dá na problému zapracovat.

Jak si milování po porodu užít?

  • Zkuste jen mazlení, sdílejte spolu intimitu. Postupně si začnete zvykat na „sexuální doteky“ a k sexu samotnému to bude už jen krůček.
  • Pokud máte pocit, že už jste na sex připravená, přesto na to jděte pomalu. Užívejte si navzájem svá těla a dopřejte si dlouhou předehru. „Rychlovka“ se v tomto případě nemusí vyplatit.
  • Stejně tak není dobré poddávat se úzkosti, nervozitě nebo strachu, že to bude bolet. Sex pak může být opravdu nepříjemný, protože se ze samých obav neuvolníte a nedojde ke zvlhčení poševní sliznice.
  • Obav z nepříjemného pocitu vás může zbavit lubrikační gel. Určitě není na škodu mít ho po ruce a při prvním milování ho použít. I později, když budete mít pocit, že je zvlhnutí nedostatečné (což se, pokud kojíte, může stát), vám lubrikační gel pomůže si intimní chvilky s partnerem naplno užít.
  • Zvolte správnou pozici – takovou, ve které bude vyvíjen minimální tlak na vaše ještě citlivá místa. Ideálně polohu, kdy si hloubku pronikání i rychlost určujete sama.
  • Nebojte se milování přerušit, když se začnete cítit nepříjemně. Tlačením na pilu svému milostnému životu rozhodně nepomůžete. Místo sexu se třeba jen pomazlete a zkuste to zase příště.
  • Vrátit se do předporodní sexuální kondice vám také pomůže posilování pánevního dna – posílí poševní svaly a tím pomůže zvýšit požitek ze sexu.
  • Nezapomínejte ani na zdravou stravu a dostatečný pitný režim. Také si dopřávejte odpočinek a spánek (s miminkem to samozřejmě není tak jednoduché, ale partner s vidinou milování určitě rád pomůže). Jedině tak brzy naberete síly a na milování budete mít chuť.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Pokud je sex i nadále přes vaši opatrnost bolestivý. V případě, že vám byla provedena epiziotomie (nástřih hráze), je na místě, aby jizvu zkontroloval lékař. Také objeví-li se zapáchající poševní výtok, který může být příznakem infekce, nebo pokud i po čtyřech týdnech po porodu stále silně krvácíte, vyhledejte lékaře.

15.3.2024 2:55 | autor: Petra Frajová | zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/sex-after-pregnancy/art-20045669

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist