Nezájem o sex po porodu? Jak z toho ven

Každé druhé manželství se rozvádí, za rok je to v ČR přibližně 50 000 párů. Opusťme nudná čísla Českého statistického ústavu a pojďme se podívat na to, zda neexistují možnosti, jak tato děsivá čísla změnit. Jak to, že se tolik mladých partnerství dostane do krize? Lze ještě zachránit vztah, ve kterém jsou oba unavení natolik, že ztratili zájem o milování i jeden o druhého?

„Již více než 10 let pracuji s páry v oblasti vztahů, intimity a sexuality. Když je dvojice v krizi, zajímá mě, kde nastal zlom. Velmi často je to příchod prvního a postupně pak dalších dětí,“ vysvětluje Denisa Palečková, terapeutka v oblasti partnerských vztahů.

Co se stane, že z dvojice, která se na začátku milovala, se stanou někdy i nepřátelé? Proč jsou milenci najednou třeba i nepřáteli, kteří si jen s velkým sebezapřením předávají děti při střídavé péči? Statistiky uvádějí, že příčinou většiny rozvodů je „rozdílnost povah a názorů“.

„Moje vypozorovaná statistika vypovídá o tom, že kromě neporozumění v rovině komunikace tyto páry spojuje také ochabnutí či úplná nepřítomnost intimního života. A kde není sex, jsou neporozumění a hádky o to větší,“ říká terapeutka.

Většina párů se rozchází ne proto, že by se k sobě „nehodili“, ale proto, že neví, jak se sebou zacházet a jak o vztah dlouhodobě pečovat. Přitom existují klíče, které jsou užitečné pro dvojici v jakékoliv fázi vztahu – od čerstvě zamilovaných pro dvojice „těsně před rozchodem“.

  1. Poznejte rozdíly mezi mužem a ženou.
  2. Naučte se naslouchat.
  3. Zkuste správně vyjadřovat (ženy) a přijímat (muži) emoce.
  4. Milujte se.
  5. Prociťujte a vyjadřujte vděčnost.

Všechny body jsou důležité, ale zaměřme se na ten zásadní, při tom až příliš zanedbávaný a zpravidla uchopený za špatný konec: MILUJTE SE.

Velká část rodičů po příchodu potomků na svět nemá zdaleka tolik času, energie a naladění na vášnivé chvilky, jako tomu (v lepším případě) bylo před porodem. A ve výsledku na milostný život rezignuje. Nebo se jeden z partnerů čas od času „zapře“.

Jeden z mnoha

Monika porodila s nástřihem. Na porod nevzpomíná moc ráda. Byl náročný a jednání personálu bylo neosobní. Poranění po nástřihu ji bolelo ještě dlouho po ukončení šestinedělí. Ale ani poté, co se nástřih zahojil, se nevrátila chuť na sex. Pocity při milování má v lepším případě neutrální. Nic moc „tam dole“ necítí. Navíc je pro oba rodiče těžké najít si chvilku, kdy se jakž takž svěží sejdou večer nerušeně v posteli. Zpravidla upadnou únavou a spánek je to jediné, co je zajímá. Po ránu se budí pláčem miminka, které signalizuje, že je čas vstávat. Manžel pak odchází do práce a Monika se cítí být na celou domácnost sama. Muž by si přál mít večer po příchodu z práce trochu klid, ale „vítá“ ho spíš rozladěná žena a dětský kvíkot. Raději pracuje o to víc… Pro Moniku je náročné, že by se měla milovat s mužem, se kterým už sdílí tak málo. Nemají už ani čas si spolu hezky popovídat a jen tak být spolu. Má pocit, že její situaci nevnímá a nechápe. Muž se cítí neuznaný a odmítaný, a to ho rodině vzdaluje ještě víc. Má pocit, že ho jeho žena už nemiluje.

Poznáváte se v některé oblasti? Takový či podobný scénář prožívá velká část mladých rodičů. Pocity a potřeby obou partnerů jsou zcela přirozené.

ŽENA: Pokud žena porodí jinak než nádherně a extaticky, je přirozené, že to ovlivní celé její tělo určitým uzavřením se. Fyzická i emoční bolest vytvoří „brnění“ v prožívání. A následně žena necítí mnoho ani v intimních chvílích. V horším případě ji naopak tyto ruší nebo i bolí. Navíc se vyrovnává s náročnou situací, nedostatkem času a spánku. Často se cítí rozladěná, v napětí a nepochopená.

(K léčení fyzických i duševních zranění pomáhá tzv. vaginální mapování – metoda, kterou můžete absolvovat formou sezení s odborníkem, naučit se na semináři i praktikovat spolu s partnerem. Vaginální mapování spojujeme, je-li třeba, také s léčením jizev.)

MUŽ: Pro muže je sexualita zdrojem cesty k lásce. Skrze milování se cítí napojený na svou ženu a rodinu. Odmítání v sexu v něm chtě nechtě probouzí pocit, že ho žena nemiluje. Že je na druhé koleji. Potlačenou sexuální energii zprvu investuje do pracovní oblasti. Postupně je možné, že se otevře i jiné ženě, která o něj projeví zájem. (A tím se zadělává na další zranění a uzavření se jeho partnerky.)

Začarovaný kruh přetížení a nepochopení se roztáčí většinou víc a víc. Nemá význam čekat na to, až „to přejde“. Protože časové rezervy a emoční pohoda se zpravidla samy od sebe nedostaví. Co tedy s tím?

Milování dle harmonogramu

Heslo „Milujte se“ znamená nečekat na chvíli, až se objeví klid, pohoda a chuť na sex. Pokud je to váš případ, vyhraďte si chvíle na intimitu, i když jste oba unavení a váš sexuální apetit je v lepším případě na nule, často ale i pod bodem mrazu. Nesnažte se o vášnivé orgasmické maratony. Cílem je „milovat se“, tedy vytvořit více lásky. Ale ne povídáním. Nýbrž díky svému tělu. I když jste unavení a třeba i naštvaní, na chvíli hoďte všechny tyto své pocity za hlavu. Může to být třeba jen na 10 minut, než usnete. Ale během těch pár minut buďte plně přítomní. Obejměte se. Dotýkejte se svého partnera, jako by to bylo poprvé a jeho či její tělo jste teprve objevovali. Vnímejte, jak dýchá? Jak se pohybuje? Vnímejte i svůj vlastní dech.

A zkuste se spojit. Ano, zasunout penis do vaginy. Teď vás asi překvapím: K tomu není třeba, aby byl penis ztopořený. Společnými silami můžete zasoukat i měkký penis (v odborné terminologii tzv. měkká penetrace). Stále se dotýkejte, objímejte, zkuste dýchat ve stejném rytmu a najít si pokud možno pohodlnou polohu – jakoukoliv. Cílem není se vzrušovat, stimulovat a mít orgasmus. Cílem je spolu být. Vytvořit blízkost a projevit si lásku.

Na Babywebu také čtěte:

Spolu s tím se mohou objevit i „nevítané“ pocity. Někdy smutek, někdy vztek. Jen je vnímejte, aniž byste na jejich základě jednali. Žádný pocit netrvá věčně, všechny přijdou a odejdou. Jen vnímejte, co cítíte, a znovu a znovu se vracejte ke svému záměru: vytvořit mezi sebou tím tělesným spojením, dotekem a dechem lásku. Zapomeňte na všechno, co vám „brání“. A prostě to dělejte. Láskyplné pohlazení. Milý úsměv. Libé zavrnění. A jen sledujte, co se bude dít.

Cílem není vyvrcholení. Po určitém čase ve spojení se zase rozpojte (i kdyby to bylo po zmíněných 10 minutách). Nebo ve spojení usněte. A druhý den to zopakujte. A další také. A pak znovu a znovu. A pozorujte, co se začne dít ve vašem vztahu a ve vašem životě.

Mohu vám prozradit, že dříve či později se zaručeně začne objevovat víc blízkosti, lásky a vášně. Že se s partnerem znovu začnete víc dotýkat a objímat i během dne. Že určité „problémy“, které jste dříve museli vždy prodiskutovat, prostě přestanete řešit; přestanou být podstatné nebo se úplně rozplynou.

 


Mgr. Denisa Říha Palečková, CSB
Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již několika tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu. Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která se u nás rychle rozšířila pod názvem tantrická masáž. Je tvůrkyní centra masáží a osobního rozvoje Tantra Spa Prague. Společně s Richardem Vojíkem a Josephem Kramerem, Ph.D., přinesla z USA do ČR novou profesi Sexological Bodywork s mimořádnými účinky v somatickém vzdělání i léčení. V roce 2013 založili Evropskou akademii somatického vzdělání – EASE, s cílem nabídnout benefity práce s tělem široké veřejnosti i certifikaci profesionálů. Je spoluautorkou výukového DVD k legendárnímu rituálu celostní smyslné masáže Umění doteku.

23.2.2018 11:30 | autor: Denisa Říha Palečková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist