Sterilizace po dvou císařských řezech

DOTAZ TÝDNE Mám za sebou dva porody císařským řezem – první byl akutní kvůli odlučující se placentě, druhý byl plánovaný, proběhl před půl rokem po neplánovaném těhotenství. Přemýšlím o možnosti sterilizace. Mohla byste mi popsat, jak sterilizace probíhá, jaké jsou výhody, případně jaká rizika?

Odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka:

Sterilizace je výkon prováděný laparoskopicky ze dvou miniaturních řezů v pupku a v podbřišku. Jde o nevratný zákrok, při němž je přerušena cesta z vaječníků do dělohy (funkce všech pohlavních orgánů zůstává nepřerušena). Způsobů zneprůchodnění vejcovodů je několik – může jít o přepálení, přetnutí a podvázání. Výhodou výkonu je jeho šetrnost (trvá cca 15 minut) a rychlá rekonvalescence (žena stráví v nemocnici 2–3 dny).

Rizika výkonu jsou jako u každého jiného chirurgického výkonu – krvácení, infekce, poranění orgánů dutiny břišní a oběhové komplikace. Nechci vás děsit, výkon je opravdu bezpečný a vždy budete muset být se všemi riziky seznámena, i když jsou minimální.

Musím vás ještě upozornit, že žádná metoda antikoncepce není 100%, i u laparoskopické sterilizace existuje zanedbatelné riziko, že se vejcovod sám zprůchodní. Nicméně bych považovala laparoskopickou sterilizaci pro ženu, která prodělala dva císařské řezy a už neplánuje další dítě, za výbornou volbu. Uvádí se, že sterilizace jako metoda zabránění početí je nejspolehlivější, udává se 0,015 až 0,04 otěhotnění na 100 žen za rok.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist