Jednorázové, nebo látkové dětské pleny? FunBaby zná výhody obou variant

Některé maminky upřednostňují pohodlnější jednorázové pleny, jiné zase nedají dopustit na ekologičtější a ekonomičtější látkové pleny. Obě varianty mají svá pozitiva. Záleží na každém rodiči, jakým směrem se chce ubírat.

Kolik stojí dětské pleny?

Kolikrát za celé období používání dětských plen musíte dítě přebalit, je samozřejmě individuální záležitost. Orientačně se však dá počítat s přibližně 5000 kusy na jedno dítě. Při průměrné ceně 6 Kč za jednu plenku vás tak jedno přebalovací období vyjde na 30 000 Kč.

O tom, že dítě není úsporná záležitost, jste jistě věděli. I tak je tato částka dost vysoká – zvlášť když si uvědomíte, že jde jen o jednu položku z mnoha. V tomto ohledu tedy na plné čáře vyhrávají látkové pleny. Vyšší bude pouze jejich počáteční investice.

Malé miminko potřebuje přebalit až 10x denně a musí se počítat i s časem na praní a sušení. V základní výbavě by proto rodiče měli mít přibližně 50 látkových plenek. Jedna dětská plena vyjde přibližně na 100 Kč. Chcete-li pořídit lepší materiály, počítejte min. 150 Kč/ks. Náklady tedy vycházejí na 7500 a musíme připočítat i výdaje na praní, které za celé období přebalování vyjdou zhruba na 4000.

I tak jsme se dostali jen něco přes třetinu výdajů oproti jednorázovým plenám. A to jsme ještě nezmínili, že látkové pleny můžete využít i pro další dítě, nebo je prodat, až u vás nebudou mít žádné využití.

Když čas nejsou peníze, ale pohodlí

Nespornou výhodou jednorázových plenek je to, že je po použití prostě vyhodíte a nemusíte se dál starat o jejich údržbu. Naopak s látkovými plenami bude praní téměř každodenní záležitostí. To samo o sobě nevyžaduje žádné velké úsilí. Je ovšem nejprve třeba odstranit z plenky všechen „materiál“. Dalším minusem, co se týká vašeho pohodlí, bude přebalování mimo domov. Jednorázovou plenku  prostě vyměníte a použitou vyhodíte, látkovou musíte i s obsahem uschovat na později.

Dětské pleny a ekologie

Není žádné překvapení, že po ekologické stránce vyhrávají látkové pleny. Jednorázové dětské pleny představují svým počtem na jedno dítě velkou zátěž pro životní prostředí, kterou částečně můžete zmírnit používáním ekologicky šetrnějších produktů.

Není však pravdou, že látkové pleny jsou stoprocentně ekologickou variantou. U nich zase musíme brát v úvahu spotřebu vody, energie a použití pracích prostředků, které rovněž přírodu zatěžují.

Shrnutí pro a proti

  Jednorázové pleny Látkové pleny
Finance Celkově dražší, žádná počáteční investice Celkově levnější, vyšší počáteční investice, využitelné pro více dětí
Ekologie Neekologické Šetrnější k životnímu prostředí
Pohodlí pro rodiče Pohodlné, úspornější na čas Nutnost častého praní, čištění, sušení
Zdraví Při výběru materiálů šetrných k pokožce srovnatelné s látkovými Přírodní materiály šetrné k pokožce
Komfort přebalování Snadná manipulace Vyžadují cvik
Cestování Bezproblémové Problematické z hlediska hygieny

 

A vítězem se stávají…

Z tabulky opět vyplývá, že jednorázové i látkové dětské pleny mají své nesporné výhody. FunBaby radí, aby se rodiče nebáli ani jedné z variant. Po finanční, ekologické i praktické stránce je ideální kombinace obojího. Na doma látkové pleny, na cesty jednorázové, které ušetří starosti a při střídmém používání nebudou takovou zátěží pro životní prostředí.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

27.3.2019 12:37 | autor: inzerce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist