Péče o dítě – miminko

Ženy, které se o dítě nikdy nestaraly, by měly v těhotenství navštěvovat předporodní kurzy, kde je mimo jiné učí, jak pečovat o miminko. Mateřské mléko Ideální výživou pro novorozence je mateřské mléko. Kojení by mělo probíhat  7–10x za 24 hodin. Jestliže maminka z nejrůznějších důvodů kojit nemůže, dostává dítě speciálně upravené kravské mléko. Po kojení se obvykle miminko zvedá k odříhnutí. Zacházení s miminkem není nic složitého, stačí mu dát najevo […]

Ženy, které se o dítě nikdy nestaraly, by měly v těhotenství navštěvovat předporodní kurzy, kde je mimo jiné učí, jak pečovat o miminko.

Mateřské mléko

Ideální výživou pro novorozence je mateřské mléko. Kojení by mělo probíhat  7–10x za 24 hodin. Jestliže maminka z nejrůznějších důvodů kojit nemůže, dostává dítě speciálně upravené kravské mléko. Po kojení se obvykle miminko zvedá k odříhnutí. Zacházení s miminkem není nic složitého, stačí mu dát najevo lásku, často ho chovat, zpívat mu a povídat si s ním a uvidíte, jaké dělá pokroky.

Přebalování miminka

Přebalovat by se mělo miminko 6–8x za 24 hodin. Pravidelné mytí a ošetřování zadečku a jeho okolí by mělo být samozřejmostí při každém přebalování, pleny můžeme zvolit látkové či jednorázové. Pokud si maminka není jistá, zda její dítě správně prospívá, může nahlédnout do pomocných materiálů. Existují tabulky, ve kterých je uvedena váha a výška dítěte v závislosti na věku. Maminky by ale neměly na těchto tabulkách váhy a výšky lpět, protože ne každé dítě jim odpovídá přesně a vůbec to neznamená, že by špatně prospívalo.

Koupání miminka

Při koupání miminka by koupelna měla být dobře vytopená. Koupat nemusíme každý den, obden je postačující, mýdlo by se mělo k hygieně miminka používat 1–2x týdně. K péči o kůži miminka používáme zaručeně rostlinné a ekologické výrobky, abychom na začátku života malé tělíčko nezatěžovali chemikáliemi.

Spánek miminka

Potřeba spánku se u novorozenců i dětí v pozdějším věku velmi liší. Některé prospí období od kojení ke kojení a jiné jakoby stále poplakává a vrtí se. Jestliže malé miminko pláče a kroutí se, jistě ho něco trápí (tlačí ho vzduch v žaludku či střevech, peristaltika, málo se najedlo, mlíčko ze žaludku mu šplíchá při trávení do jícnu apod.) Novorozence nenechávejte nikdy dlouho (více než 10 minut) plačícího v postýlce, jistě miminko utěšíte, když ho pochováte v náručí.

Zrak novorozence

Zdravé miminko vnímá okolní svět hned po narození také zrakem.  Zrak novorozence samozřejmě není vyvinutý v plné míře jako u dospělého, miminko nejlépe vidí předměty a osoby, které jsou ve vzdálenosti asi 25–30 cm od jeho očí. Soudí se, že ostrost zraku novorozence je zhruba o polovinu nižší než u dospělého a zorné pole je omezeno asi na 20° do stran od pozorovaného předmětu či osoby.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist