Fotonávod: Chyby při zacházení s děťátkem

Novorozené miminko je maličké a křehké. Nevhodnými pohyby mu můžeme snadno ublížit. Představujeme vám nejčastější chyby při zacházení s děťátkem. Dejte si na ně pozor.

3-shutterstock_236645896-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vliv na celý život

Správné zacházení s miminkem v prvních dnech jeho života má velká vliv na jeho psychomotorický rozvoj i na správné držení těla v dospělosti.

Působíme na každičký kousek novorozence

Odpovídající manipulace s novorozencem má vliv na zapojení a posílení zádového a břišního svalstva, které bude zajišťovat fyziologické postavení páteře, správnou funkci vnitřních orgánů i spolupráci ramen a pánve při napřimování. Podívejte se, jaké jsou nejčastější chyby v zacházení s miminkem.

Nevhodné držení miminka

Pozor dejte na špatné držení miminka. V této pozici se miminku přetěžuje páteř, protože celá váha je na zadečku miminka. Dítě by nikdy nemělo v náručí „sedět na zadečku“. Dítě, které ještě samostatně nesedí (cca 8. měsíc), nesmí sedět ani při nošení a přenášení.

 

Špatné držení dítěte

Není dostatečně podepřená hlavička a dítě opět „sedí“ mamince na ruce. Situace se tak opět opakuje. Miminko, ač ještě zdaleka neumí samostatně sedět, se ocitá v nevhodné pozici, která příliš zatěžuje jeho páteř.

 

Nikdy nepoužívejte příliš vlastní síly

Při přetáčení ani při jiných pohybech děťátko netaháme násilím, do pohybů ho nenutíme. Všechny pohyby vykonáváme lehce a jemně.

Čtěte dále

Pozor na hlavičku!

Při manipulaci s děťátkem hlídejte, aby hlava miminka byla vždy podepřena. Zde se miminko propíná do luku, protože ho maminka podpírá na špatném místě.

25.5.2023 5:05 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl zpracován se zkušenými dětskými sestrami a rodiči.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist