Přemíra kosmetiky zadeček pozlobí

Zarudlá kůže na zadečku nebývá u miminek nic vzácného. Jde o drobnou nepříjemnost, se kterou si poradíme doma a jíž se dá i v určitých případech předejít.

Hebká kůže skrývá zradu

Obvykle nás miminko samo upozorní, že něco není v pořádku. Pofňukává, pláče, zkrátka není ve své kůži. Pokud při pátrání po příčině objevíme, že má zarudlý zadeček, jsme doma.

Pokožka bez přístupu vzduchu a ve vlhkém prostředí se necítí nejlépe, a tak zareaguje po svém. Je třeba si uvědomit, že miminka mají ještě kůži miminkovskou, tedy o mnoho jemnější než dospělí, a také mnohem zranitelnější. Jejich mazové žlázy nejsou ještě vyvinuté a přirozený ochranný film chránící nejsvrchnější vrstvy pokožky není funkční.

Čistá voda a bavlna

Zarudlý zadeček sice není nic vážného, ale při nedostatečném či nesprávném ošetření může hrozit infekcí a také se erytém může rozšířit mezi půlky a až ke genitáliím. Proto je třeba se malému problému začít věnovat hned. Rozhodně to však neznamená se vrhnout na miminko s nejrůznějšími koupelemi a mastičkami. U kožních problémů platívá, že méně je více, a ty nejpřirozenější prostředky bývají nejúčinnější.

Dermatoložka Nina Roosová radí omýt zarudlé místo vodou z kohoutku a pak je pečlivě osušit bavlněnou látkou. „Zapomeňte na různé dětské olejíčky, které jsou příliš mastné, a taky na pleťová mléka, jen by se tím pokožka ještě více podráždila.“ Postižené místo tedy osušíme jemným poťupáváním a pak na ně naneseme zinkovou mast, která má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Miminko necháváme co nejvíc rozbalené, aby pokožka mohla „dýchat“. Pokud se takto ošetří kůže hned při prvních příznacích, mělo by zarudnutí tak do čtyř dnů ustoupit. Jestliže se však stav nelepší, je dobré zajít k lékaři, aby zjistil, zda nejde o mykózu nebo nějakou bakteriální infekci.

Pudrem spíš škodíme

Protože se plenková dermatitida ráda vrací, je dobré se zaměřit na prevenci. Například vyzkoušet jiné pleny. U jednorázových stojí za to změnit značku, třeba ty nové budou méně dráždivé. Taky by neměly být příliš těsné, svírat dítě jako krunýř a bránit přístupu vzduchu. U látkových plen se vyplatí vyměnit klasické za bambusové, případně za pleny vylepšené vlákny, které pomáhají udržovat dítě v suchu.

Čtěte také:

Pozor také na různé toaletní přípravky sloužící k očistě zadečku miminka. Neměly by být parfémované ani obsahovat alkohol, i různé vlhčené ubrousky dokážou kůži podráždit. Při koupání používáme na inkriminované partie prostředky s dostatkem mastných kyselin bez dráždivé „chemie“. Pokud má dítě průjem, je dobré chránit zadeček před kyselou stolicí vrstvou masti. O druhu či značce se lze poradit v lékárně nebo s pediatrem. Pudrování prdelky už odzvonilo, protože částečky pudru může dítě vdechnout, a to škodí jeho plicím. Navíc pudry bohaté na škrob bývají živnou půdou pro bakterie a plísně a dermatologové je nedoporučují.

Příčiny mohou být i jiné

Každopádně je dobré dodržovat zásadu, že plenky se mají měnit pět- až šestkrát za den a samozřejmě po každé stolici. A protože kůže se svými projevy bývá nevyzpytatelná, lze počítat i s tím, že může zareagovat i na změnu stravy dítěte či kojící matky. Zarudnutí na zadečku se může objevit také, když dítěti rostou zuby.

Někdy se maminky obávají, zda zarudlý zadeček neznačí ekzém. Pokud by šlo o ekzém kontaktní, tedy bezprostřední reakci kůže na setkání s nějakým alergenem, třeba z pracího prášku, kosmetického přípravku nebo jednorázových plen, projeví se to na místě kontaktu s ním. Atopický ekzém se zase objeví i v kožních záhybech, například v loketních a podkoleních jamkách, a urputně svědí, takže má dítě tendenci se drbat. V každém případě se vyplatí snažit se vypátrat, co dětskou kůži podráždilo, než přistoupíme k hledání cesty k jejímu zklidnění.

13.3.2017 1:26 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist