Kdy mám vynechat noční kojení?

DOTAZ TÝDNE Od začátku pátého do poloviny šestého měsíce, tedy cca 1,5 měsíce jsem na radu lékaře noční kojení vynechávala z důvodu, že prý děti od šestého měsíce mají jíst večer a pak až ráno. Jinak se jim prý naruší spánkový režim.

Ze začátku to nebyl problém, dceru jsem nakojila zhruba kolem sedmé večer a pak až kolem 5-6 hodiny ranní. Když se probudila cca 1-2x za noc, dala jsem jí dudlík a během chviličky opět usnula.Až posledních asi 14 dní se budila tak po 2 hodinách a kolem čtvrté už byla zcela vzhůru. Začala jsem proto uvažovat o příkrmech nebo kaši na noc. Byla jsem přesvědčená, že jí to prostě nestačí, ale pořád jsem se držela výše uvedeného doporučení lékaře!

Malá prospívala, i když za poslední měsíc už nepřibývala zhruba 500g/měsíc jako v předchozích měsících, ale jen 300g/měsíc, nicméně mě lékařka ujišťovala, že je malá pěkná a v pořádku. Při hledání vhodných příkrmů jsem na internetu narazila na to, že takhle malé dítě se plně kojí i přes noc a to podle toho, jak si samo určí! Jsem z toho teď v šoku, že jsem malou cca 1,5 měsíce „trápila“ přes noc hlady, jen proto, že jsem slepě věřila lékařům! Nemohla jsem tím dceři nějak ublížit? V noci neplakala, přes den jsem kojila normálně. Za týden bude dcera končit šestý měsíc a od včerejška opět kojím i v noci.

Ivana

Odpověď pediatra MUDr. Martina Gregory

Maminko, mohu vás upokojit, že dítěti jste neublížila. Je ale pravda, že by mělo dostávat podle chuti a potřeb a ne podle starých doporučení, která říkají, že dítě je v půl roce již tak šikovné, že nemusí v noci pít.

To možná platilo u nekojených dětí v době reálného socialismu, ale toto tvrzení se stále objevuje v některých knihách.

Skutečnost je však taková, že většina kojených dětí v noci pít chce a to právě ve věku 4-6 měsíců. A bránit jim v tom je zbytečné.

Vaše holčička prospívala a stále prospívá dobře a žádnou újmu jste jí tím nezpůsobila, ale když bude chtít v noci pít, klidně jí dejte.

Mějte se moc hezky

 

18.6.2009 11:37 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist