Kdy nechat dítě, aby šlo samo ven?

Toto je otázka, která je mezi rodiči malých školáků jednou z nejdiskutovanějších. Určit, kdy je dítě dost staré a zodpovědné na to, aby mohlo samo chodit ven, není jednoduché, stejně jako tento krok kupředu v samostatnosti našeho dítěte učinit. Jak tedy na to?

shutterstock_664225237-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Zohledněte případná rizika

Před samotným rozhodnutím, zda je dítě již dostatečně zodpovědné na to, aby bez obtíží absolvovalo cestu např. ze školy samotné, je potřeba zvážit všechna možná rizika. Ta většinou závisí na prostředí, ve kterém rodina pobývá.

Důležité je brát v potaz faktory jako dopravu a kriminalitu. Také z toho důvodu mají rodiče z odlišných měst a obcí různorodý pohled na věc. Zatímco někteří bez obav souhlasí s tím, že je v pořádku nechat dítě jít samotné ve druhé třídě, někteří s tím mají problém i u desetiletého dítěte. Tyto faktory také bohužel patří k těm, které jako rodiče neovlivníme. Můžeme však ovlivnit dítě a jeho respekt k přirozenému nebezpečí.

Dítě na novou situaci připravte

Než se rozhodnete dítě vypustit samotné, existuje několik věcí, které je s ním potřeba probrat. Jedna z nich je bezesporu pochopení silničního provozu a nebezpečí z něho plynoucí. Dítě by mělo bez okolků zvládat správné přecházení silnic. To s ním můžete navíc trénovat kdykoli.

Nezapomínejte, že jako rodiče musíte jít příkladem, a tak dbejte na to, abyste dodržovali to, co mu neustále připomínáte. Pokud budete donekonečna opakovat, že se přechází pouze na zelenou a nejprve je třeba rozhlédnout se doleva, poté doprava a znovu doleva, a následně vás potomek uvidí uhánět bez rozmyslu na červenou, vznikne mu v hlavě akorát zmatek.

Taktéž je třeba dítěti vždy připomínat, že s cizími lidmi se nemá bavit, a to za jakýchkoli okolností. Naučte jej nebát se projevit a dát na svou intuici. Předtím, než jej necháte jít samotné, je efektivní s ním danou cestu několikrát projít tak, aby dítě rodiče vedlo a ne naopak.

Čtěte také:

Myslete na jeho bezpečnost

Konkrétně na podzim a v zimě, kdy je pravděpodobnost, že se dítě bude vracet z kroužku za zhoršené viditelnosti, dbejte na to, aby bylo vybaveno reflexními prvky. Jejich přítomnost je navíc od letošního roku ze zákona povinná. Při špatném počasí je totiž viditelnost na 55 metrů, a to pouze v bílém oblečení. Těchto 55 metrů však ani nestačí na to, aby řidič dokázal zakončit vyhýbací manévr. Na ten je potřeba cca 200 metrů. Na takovou vzdálenost je však viditelné právě oblečení či doplňky s reflexními prvky.

Zbytečně samostatné chození ven neoddalujte

Přestože názory na tento problém jsou různorodé, nejvíce se rodiče shodují na hranici devíti let. Tehdy nechávají chodit dítě do školy i ze školy samotné, stejně tak z volnočasových kroužků. Pro tento účel však zvažte nákup mobilního telefonu, díky kterému můžete dítě zkontrolovat, bude-li mít zpoždění. Z psychologického hlediska nedoporučujeme s tímto krokem kupředu v dětské samostatnosti ani přehnaně otálet, mohli byste tak akorát v dítěti vzbuzovat zbytečný strach a paniku z neznámého.

Pokud své dítě správně připravíte, dohlédnete na to, aby se venku pohybovalo bezpečně, i vy sami tuto novou situaci zvládnete v klidu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist