Jak pro dítě vybrat správný sportovní kroužek

Sportovních kroužků je u nás v současné době velké množství a rozhodnout se, do kterého své dítě zapsat, je čím dál složitější. My vám ale poradíme, jak na to a jakých chyb se vyvarovat.

Vyhněte se časné specializaci

Stále více dětí se dnes od útlého věku věnuje pouze jednomu druhu sportu. Výjimkou nejsou děti ve věku dvou nebo tří let, které jejich rodiče přihlásí na hokej nebo je donutí držet tenisovou raketu. Podle odborníků z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, který zaštiťuje úspěšný celorepublikový projekt Děti na startu, však raná specializace dětem škodí.

Kvůli jednostrannému zatížení totiž u nich dochází k velmi rychlému opotřebování pohybového aparátu a také k vyhoření. „Pro děti do osmi věku doporučujeme kroužky všeobecné sportovní průpravy, kde se naučí házet balonem, stát na jedné noze, skákat přes švihadlo, udělat kotrmelec, zkrátka základní prvky, které dítě rozvíjí ve všech směrech a jsou pro něj zábavné,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Takto koncipované kroužky nabízí například projekt Děti na startu, který běží ve školách po celé republice a který má za cíl oživit původní myšlenku přirozeného zdravého sportování a naučit děti brát pohyb jako přirozenou součást života. Vůbec to nemusí znamenat, že dítěti přihlášením do takového kroužku berete možnost stát se vrcholovým sportovcem. Pro dosažení vrcholové úrovně není problém začít s konkrétním sportem kolem osmi let.

Dva kroužky týdně jsou akorát

Organizovaný sportovní kroužek dvakrát týdně je podle odborníků pro děti do sedmi let tak akorát, aby nebyly přetížené. To ale neznamená, že po zbytek týdne mají ležet na gauči. Jejich program by měla vyplnit jakákoliv fyzická aktivita, která by podle doporučení Světové zdravotnické organizace měla trvat aspoň 60 minut denně. „Nejsou to sportovní kroužky, ale právě dennodenní běžný pohyb, chůze, běhání venku nebo po hřišti, lezení po prolézačkách v parku a podobně, co dnešním dětem chybí nejvíc,“ říká Jana Havrdová. Všimněte si, že i na sportovní kroužek většinou dítě vozíte autem až před vchod a tamtéž ho za hodinu zase nabíráte.

Není nutné dítěti pětkrát v týdnu rozplánovat program na minuty. Když s ním dvakrát v týdnu půjdete jezdit na kole, uděláte pro něj víc, než když ho odvezete na další trénink.

Zohledněte povahu dítěte

Jakmile dítě nastoupí do školy, všeobecných sportovních kroužků ubývá a specializaci se nevyhnete. „V tomhle období dobře poslouží atletika nebo sportovní gymnastika, kde jsou možnosti pořád široké a tréninky hodně pestré, pokud nechcete dítě zatěžovat příliš jednostranně,“ říká Kristýna Přibylová ze speciálních dětských tělocvičen Monkey´sGym. Při výběru sportovního kroužku doporučuje vzít v úvahu hlavně povahu dítěte. Dítě, které je spíš introvertní, se patrně bude těšit mnohem víc ze školou organizovaného kroužku, než když ho přihlásíte sice do vyhlášeného kroužku, ale odehrávajícího se na druhé straně města ve společnosti cizích dětí.

Pokud potomek navštěvuje specializovaný trénink, třeba fotbal, nabídněte mu k jednostranné zátěži nějakou kompenzaci, která zatíží jiné svalové skupiny – ideální je například plavání.

Čtěte také:

Do ničeho ho nenuťte

Výběr sportovního kroužku byste měli nechat na dítěti. Mluvte s ním, jaké jsou možnosti, co můžete nabídnout, řekněte mu, co by se líbilo vám, ale konečně rozhodnutí nechte na něm. „Není od věci jít se na lekci podívat, ale než začnete přehnaně kriticky hodnotit kvalitu schopností trenéra, podívejte se, co na to vaše dítě. Líbí se mu tam? Vrací se spokojené? Vypráví vám, co na něm zažilo? Je vidět, že ho to baví? Dobrý kroužek je v první řadě o pozitivních prožitcích a kamarádství, pak až o tom, jak se líbí rodičům nebo jak si rozumíte s trenérem,“ dodává Kristýna Přibylová.

Někdy najdete vhodný kroužek hned, jindy je potřeba hledat a zkoušet, ideálně po pololetích. Pokud dítě už po druhé hodině hlásí, že ho sport nebaví, neodhlašujte ho z kroužku hned. Prodiskutujte s ním důvody a promluvte si s trenérem, ať poznáte, jestli je skutečně nešťastné, nebo jenom líné, a podle toho se rozhodněte.

Přizpůsobte kroužky režimu rodiny

Názor a pocity dítěte by měly být při výběru kroužků to hlavní. Jak ale upozorňuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, nezapomínejte ani na další faktory. Například: Zvládnete skloubit denní režim rodiny s termíny kroužků? Bude vaše dítě schopné účastnit se turnajů či soutěží? Budete schopní dopřát mu veškeré potřebné pomůcky? „Pokud dítě vozíte a musíte na něj čekat, zajímala bych se i to, jestli si můžu zajistit atraktivní program sama pro sebe,“ říká a pokračuje: „Neběží náhodou ve vedlejší místnosti výuka jazyků? Můžu si jít během té hodiny sama zaběhat, abych jen neseděla v autě? Je někde blízko nákupní centrum, kde můžu zvládnout rodinný nákup, a podobně.“ Nezdá se to, ale i tohle jsou věci, které pak ovlivňují náladu a pohodu v celé rodině.


Zdroj: www.detinastartu.cz, www.monkeysgym.cz, www.juklik.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist