Jak neporodit alergika

Každá chce mít miminko zdravé. Alergií však trpí čím dál častěji i miminka. Můžeme nějak ovlivnit jeho zdraví už v bříšku? Jak získá ještě nenarozené dítě sklon k alergiím?

27-shutterstock_2043915227-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nad naší otázkou se zamýšlí alergoložka MUDr. Jiřina Chládková:

„Bylo prokázáno, že během nitroděložního života mohou alergeny procházet z krevního oběhu matky přímo přes placentu do krevního oběhu plodu. Nebo jsou alergeny obsažené v plodové vodě, plod je spolkne a potom se vstřebají z jeho trávicího ústrojí,“ vysvětluje způsob, jak se ještě nenarozené dítě může potkat s alergeny, tedy látkami, vyvolávajícími alergické reakce.

„Podpora imunity je jistě hezká věc, ale když je jeden z rodičů alergik, jako u nás, nepomůže vůbec nic. Náš tříletý syn má stejnou alergii jako manžel, přecitlivělou pokožku, a jakmile se dostane do prašného prostředí, je to problém. I s ovocem musíme opatrně. Nevím, zda existuje něco, co by tyto reakce aspoň zmírnilo. Poradíte mi?“..zapojte se také do naší diskuse.

Kde vzniká přecitlivělost

Tak může vzniknout přecitlivělost na běžné vdechované alergeny již u plodu s dědičnou vlohou – atopií.

Atopie je dědičná schopnost vytvářet ve zvýšené míře specifické protilátky ze třídy IgE – proti alergenům. Znamená to, že se ve většině případů u rodičů nebo sourozenců již alergické onemocnění projevilo.

„Mnozí autoři ale z hlediska budoucího rozvoje alergického onemocnění nepovažují tento děj za příliš významný,“ upozorňuje lékařka.

Pozor na cigarety!

„Na druhé straně se ukázalo, že důležitou úlohu má pro budoucí rozvoj průduškového astmatu u dítěte vedle imunologických podnětů expozice cigaretovému kouři (negativní jev současnosti – těhotné ženy kuřačky). Kuřáctví u matek se záhy po porodu projeví poruchou plicní funkce u dětí,“ vysvětluje Chládková.

A není tomu tak jen u lidí. I u zvířat způsobuje nikotin opoždění růstu dýchacích cest, zesílení průduškové stěny a poškození plicních sklípků.

Maminky kuřačky

„Již v prvních měsících života se u řady kojenců vystavených v období těhotenství nikotinu opakovaně objevují příznaky závažnějšího onemocnění průdušek (kašel, pískoty a dušnost) zejména při běžné virové infekci dýchacích cest (nachlazení),“ tvrdí lékařka.

„U části těchto dětí se v dalším období života může rozvinout průduškové astma. Kuřáctví těhotné ženy je také rizikovým faktorem pro syndrom náhlého úmrtí kojence.“

Čtěte dále:

Čím více, tím lépe

„Zajímavé bylo také zjištění, že se stoupajícím počtem dětí v rodině klesá počet případů atopie v prvních letech života. Je to však přechodný stav, protože v jedenácti letech je počet dětí s atopií stejný bez ohledu na počet starších sourozenců,“ říká Chládková.

„Důvodem jsou pravděpodobně rozdíly ve výživě, v úvahu připadá i snížený přenos alergenů přes placentu i větší expozice mikroorganizmům u dětí, které vyrůstají s více sourozenci především v batolecím a předškolním věku.“

Zaveďte do jídelníčku ryby a choďte ven

Ukázalo se také, že ke sníženému výskytu alergických onemocnění u kojenců a batolat přispívá i zvýšená konzumace potravin s obsahem nenasycených mastných kyselin (strava v přímořských státech bohatá na ryby) u těhotných žen. Zdá se, že preventivní vliv před vznikem astmatu má i dostatečný příjem vitamínu D u dětí v prvních letech života.

Bezprostředně po narození

Vaše děťátko je hned po narození v kontaktu s řadou látek – oblečením, povlečením v postýlce, šátkem na nošení a podobně. Nejste si jisti, zda má vaše děťátko citlivou pokožku, případně sami trpíte alergií?

Raději neriskujte a používejte prací prostředek, který je šetrný a navíc také dermatologicky testovaný, bez barviv a vonných látek. Také k mytí miminka nepoužívejte průmyslově vyráběné prostředky osobní hygieny, ale raději si připlaťte za ty ryze přírodní, bez parfemace a další chemie.

26.9.2023 5:27 | autor: Magdalena Holancová | zdroj: Odborná stanoviska ke článku poskytla alergoložka MUDr. Jiřina Chládková.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist