Můžeme dát dítěti dvě jména?

DOTAZ TÝDNE Moje žena by chtěla dát naší dceři dvě jména. Je to správné? Já jí to rozmlouvám. Martin

Dáte-li, jak je v současné době velmi moderní, dítěti dvě jména, musí dítě obě jména vždy používattj. ve škole, v úředním styku, musí se jimi podepisovat, jak ukládá ust. § 62 odst. 2 zákč. 301/2000Sb. (Fyzická osoba je povinna užívat v úředním styku dvě jména, jsou-li zapsána v matriční knize vedené matričním úřadem.)

Nelze dát

Při výběru jména či jmen upozorňuji, že do matriční knihy nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Fyzické osobě mužského pohlaví nelze zapsat jméno ženské a naopak. Matriční úřad dále nezapíše jméno, pokud je mu známo, že toto jméno užívá žijící sourozenec, mají-li sourozenci společné rodiče. Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je občan povinen předložit doklad vydaný znalcem.(§ 62 odst. 1 zák.č. 301/2000Sb.)

Nezapomínejme na příjmení

Čili v zásadě nic nebrání tomu, aby dítě mělo dvě jména (u děvčat jsou velmi oblíbené kombinace, Anna Klára, Marie Luisa, Marie Anna,) ale je velmi potřebné brát v úvahu i příjmení, které po tomto jménu následuje a zejména to, aby kombinace jmen a příjmení nebyla příliš dlouhá, aby děti zejména z počátku neměli problémy s podepisováním.

Když se rodiče nedomluví

Jméno fyzické osoby jako takové upravuje zákon o matrikách jménu a příjmení, zák.č. 301/2000Sb. v platném znění. Dle ust. § 18 tohoto zákona. Jméno, popřípadě jména dítěte se do matriky zapíší podle souhlasného prohlášení rodičů není-li jeden rodič znám, nebo je-li rodič pravomocným rozhodnutím soudu zbaven rodičovské zodpovědnosti, nebo je mu výkon rodičovské zodpovědnosti pozastaven, anebo je-li pravomocným rozhodnutím soudu rodič zbaven způsobilosti k právním úkonům nebo je jeho způsobilost k právním úkonům omezena, zapíše se jméno, popřípadě jména dítěte podle prohlášení druhého z rodičů, jinak podle pravomocného rozhodnutí soudu.

Dle odstavce druhého tohoto ustanovení mohou být zapsána dvě jména, která nesmí být stejná dítěti, které není občanem a jehož rodiče nemají státní občanství České republiky, lze zapsat více jmen.

Mgr. Kateřina Janitorová Sixtová, JUDr. David Vláčil

1.7.2009 7:24| autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru nebo nás sledujte na facebooku:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

TOPlist