Jiný kraj, jiné jméno

Že se pojmenování dětí liší podle států, to je všem jasné. Ale liší se jména, která svým dětem dáváme, i v rámci naší republiky? Dávají na Vysočině stejně často jméno, které by děťátko dostalo pravděpodobně v Praze? Ano, i podle regionů v rámci jedné země můžeme vystopovat jakési trendy ve vybírání jmen. Co se „nosí“ v Brně, nemusí se líbit v Plzni.

Jak jsou na tom dívky

Srovnáme-li pět celostátně nejoblíbenějších jmen, zjistíme, že se tato jména v některých regionech vůbec neuchytí. Na Zlínsku se například do první pětky (4. místo) dostala MICHAELA, která se v posledních letech v republikové patnáctce jen taktak drží.

Také KLÁRA, která je v celorepublikovém hodnocení až na 15. místě, je shodně na třetím místě v Karlovarském kraji a na Vysočině.
NELA, která se na Karlovarsku umístila jako třetí, se celorepublikově minulý rok nedostala ani do nejlepší dvacítky.

Opravdovou specialitou posledního roku se stala MARIE, pátá v Praze, přičemž v žádném jiném kraji se v první pětce neumístila a v celkovém pořadí jí po tři poslední roky patří až 16. příčka. Nejoriginálnější vkus mají rodiče v poslední době na Karlovarsku, kde zcela ojediněle ve srovnání s celostátním standardem vede VIKTORIE, ANDREA a DANIELA. Liberečtí si oblíbili jména ŠÁRKA (2005) a JANA (2006). Vysočina je v těsném závěsu se SIMONOU a MARKÉTOU v roce 2006. Třetí příčku sdílí Olomoucký kraj a jeho HANA (2005). Hlavní město Praha boduje jednoznačně s EMOU (2007).

Jak jsou na tom chlapci

V poměru k celorepublikovým tabulkám se v chlapeckých jménech vymyká například PATRIK. Ten se umístil vždy kolem 20. místa, v Olomouci byl však pátý. Podobně úspěšný byl také FRANTIŠEK, celkově 13., v Karlovarském kraji pátý. Například JIŘÍ měl velmi dobrý rok 2005 v Libereckém a Karlovarském kraji, celkově 14. a 17. se zde shodně dostal na 4. místo. V první pětce se za rok 2006 umístil i PETR, a to v Olomouckém, Karlovarském a Ústeckém kraji. Rodiče chlapců nejsou v porovnání s rodiči dívek tak originální. Odchylek od celonárodního standardu je méně. Za zmínku stojí jmenovat asi pouze JOSEFA, který byl v roce 2005 nebývale regionálně úspěšný v Jihočeském a Královéhradeckém kraji.

Zdroj: www.czso.cz

 

18.2.2009 12:51 | autor: Michaela Mazancová
Více o tématu: děťátkojménajméno

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist