Nejoblíbenější jména – co skutečně znamenají?

Hledáte pro své miminko to nejkrásnější jméno a pořád si nemůžete vybrat? Možná vám pomůže přehled nejoblíbenějších jmen a jejich význam. Typicky česká jména však mezi nimi budete hledat dosti těžko. Většina „českých“ jmen má totiž původ hebrejský, latinský nebo řecký.

Dlouhodobě nejpopulárnější dívčí jméno Tereza znamená pocházející z ostrova Thery v Egejském moři. Jméno je to původem řecké a svátek slaví 15. října.

Stříbrnou pozici obhajuje jméno Natálie. Její význam je „rodný den, narozeniny“, „narozená v den Kristových narozenin“ nebo také „dítě vánoc“. Původ jména není přesně znám. Obdobou Natálie je i Noela, Noelie.
Třetí nejoblíbenější je Eliška. Je to varianta jména Alžběta a znamená „můj Bůh je přísaha“. Je to jméno původem hebrejské a svátek má 5. října.
Původem latinské jméno Karolína nebo také Karolina je latinskou, ženskou obdobu staroněmeckého jména Karel. Jméno Karel znamená král, (svobodný) muž, chlap.
Anna je původně hebrejské jméno a znamená milostná, milostiplná, líbezná, milá. Svátek slaví 26. července. Příbuzným jménem je i Hana, která má blíže k původní hebrejské podobě slova líbezná – channáh.
Původně germánské jméno Adéla je bytost ušlechtilá, vznešených způsobů. Její svátek připadá na 2. září. Toto jméno má také verzi Adela a od ní odvozená jména jsou Adelaida a Adelajda.
Čistá, cudná, mravná je Kateřina, jež má kořeny je v Řecku. Svátek slaví 25. listopadu spolu s Katerinou a Katerínou. Příbuzná jsou také jména Ekaterina a Jekateřina.
Přímo význam „cizinka“ má původně řecké jméno Barbora. Znamená také barbarka nebo brepta. Svátek má 4. prosince.
Kristýna je také řecké jméno a nese jednoznačný význam: „křesťanka“. Setkáváme se i s její krátkou verzí Kristyna.
Světlá a zářící je Lucie. Toto původně latinské jméno vzniklo ze slova „lux“ – světlo. Její svátek připadá na 13. prosinec. Příbuznými jmény jsou Lucien a Lucienne.
Letos nejoblíbenější mužské jméno Jakub je ten, kdo se drží (někoho) za patu – přeneseně to chápejme jako „druhorozený“ Jméno je to původem hebrejské a svátek má 25. července.
Další klasické a původem hebrejské jméno Jan znamená Bůh je milostivý nebo také Bohem daný či milostivý dar Boží. Známe i jeho obdobu Ján a svátek slaví mimo jiné 24. června.
Tomáš, jméno pro změnu aramejského původu, nese význam dvojče nebo blíženec. Svátek slaví 7. března a můžeme se setkat i s jeho „příbuznými“ v podobě Tomas nebo Tom.
Regionální původ má jméno Lukáš. Znamená původně Lukánec, pocházející z Lukánie, což je oblast v jižní Itálii. Toto latinské jméno má u nás výjimečně i podobu Lukas nebo Lukasz.
Filip je původem řecký „milovník koní“. Svátek mu připadá na 26. května a příbuzná jména vypadají například takto: Philippe (franc.), Filippo (ital.) atd.
David je miláček i náčelník zároveň a kořeny má zřejmě také hebrejské. V českém kalendáři ho najdeme 30. prosince. Můžeme se setkat i s verzí Dávid.
Mužný, statný, odvážný je Ondřej. Jeho původní řecká podoba je Andreas.
Matěj je dar Boží.
Adam je člověk a pozemšťan stvořený z červené hlíny. Jméno je původu hebrejského, kde pravděpodobně znamená prsť, země.
Výjimku z „exotických“ mužských „top jmen“ tvoří Vojtěch. Znamená útěcha vojska nebo těšitel voje a je to jméno původně slovanské.

A jaká jména čistě českého původu jsou u nás obecně nejpoužívanější

Jedním z nejoblíbenějších jmen je Zdeněk. Není divu, vždyť jeho význam je právě takový: „zde slavný“, „vytvořil slávu“. Spolu s ním svou slávu slaví 23. ledna i Zdenek, Zděnek.
Jaro, bujnost a sílu miluje Jarmila. Tyto své ctnosti slaví 4. února.
Dnes se dětem jméno Božena sice nedává, přesto má svou krásu: Bohem obdařená, blahoslavená… Zkrátka boží žena!
Podobně je na tom i Růžena. Znamená symbol ženství a krásy: růže, růžová
Šárkanelze si nevybavit horizont údolí Divoká Šárka, vždyť právě takový má toto jméno význam: horský hřbet, návrší.
Miloš je milý, přívětivý, milovaný.
Hanuš má stejný původ jako jméno Jan (z německého Johann) a znamená tedy zrovna tak „Bůh je milostivý“.

Zdroj:www.babyweb.cz, www.krestni-jmena.cz, www.czso.cz

16.7.2009 1:42 | autor: Magdalena Holancová
Více o tématu: jménajménomiminko

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist