Nachlazení a bolesti v krku u dětí

Od podzimu od jara se potýkáme s různými obtížemi, jako je kašel, rýma, únava, bolesti svalů a zvýšená teplota. Velice často však tyto stavy bývají spojeny s pálením, či bolestí v krku. Říkáme „má chřipku“, či nastydnul.

1-shutterstock_174167360-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pravděpodobně většina z nás ani z našich dětí se naštěstí ani během zimy nepotká s chřipkou (virem chřipky). Typické obtíže popsané výše bývají způsobeny pestrou paletou nejrůznějších virů. Jak je to ale s nachlazením?

Nachlazení

Nachlazení (nebo spíše prochladnutí) může předcházet viróze, a viróza nezřídka propuká právě jako následek nachlazení v důsledku snížení imunity. Přitom ale víme, že virus byl v našem těle přítomen již dávno před tím, než se projevil navenek. Inkubační doba běžné virózy je totiž nezřídka delší než týden.

Příznaky nachlazení u nejmenších

Příznaky nachlazení u dětí jsou únava, bolest v krku, celková nevůle, často ztráta chuti, ale i bolest při polknutí. Objektivně zjistíme zvýšenou potivost, zvýšenou teplotu, často zvětšení lymfatických uzlin, v dutině ústní a nosní silně překrvené sliznice, či zánětlivé změny na sliznicích.

Možnosti léčby

Podáváme léky pro potlačení projevů chřipky a nachlazení, kterými jsou nejčastěji, zejména v počátku nachlazení, škrábání a bolest v krku.

Samozřejmě existuje řada postupů u dětí. Vedle kontroly dostatečného příjmu tekutin, můžeme doporučit symptomatickou léčbu. V laické veřejnosti se stále více uplatňuje léčba pomocí klidu na lůžku, čaje, ale v neposlední řadě lokální terapie.

Mezi léky s místním účinkem patří i některé tablety s lokálním rozpouštěním. Pro děti jsou vhodné ty, které mají lokálně příznivé účinky na sliznici. Obsahují orální antiseptikum se širokým spektrem účinku, což je prevence bakteriální suprainfekce na poškozené sliznici.

Jako vhodné lze doporučit, zejména dětem, přípravky s obsahem tzv. nedráždivých chuťových korigencií, jako je příchuť třešeň, citron, jablko, kde však nedominuje sladká chuť.

Mezi další léky, které využíváme patří nosní kapky (koncentrace pro dětské pacienty), léky na snížení teploty (sirupy s paracetamolem, ibuprofenem) či přípravky proti kašli (mukolytika, antitusika, anxiolytika).

Čtěte také:

Léčíme projevy nemoci

Žádný z těchto léků však nezasahuje cíleně proti původci „nachlazení“, samotnému viru. Není to ani účelné – zjišťování konkrétního viru u všech nachlazených by svou pracností a nákladností patřilo do říše sci-fi a nachlazení beztak trvá týden bez doktora nebo sedm dní s doktorem.

Doplňte vitamíny a minerály

Obecně se doporučují tzv. antioxidanty (vit. C, A, E a další), a dostatečně vyvážená strava bohatá na minerály a vitamíny.

Kdy navštívit lékaře

Jestliže nedochází během 48 hodin k odeznění příznaků teploty, je vždy na místě zvážit konzultaci lékaře. Pravděpodobně bude paleta přípravků doplněna o vitamíny, s cílem kompenzovat větší zátěž organismu.

Kdy lékař předepíše antibiotika?

Pokud dojde k bakteriální suprainfekci a vzniku angíny, je mnohdy nezbytné léčbu doplnit i o antibiotika. Ta by však měla být indikována účelně, tedy tam, kde není nebakteriální infekce.

30.10.2023 5:02 | autor: CSc. | zdroj: CSc.., Odborným garantem článku je Doc. MUDr. Jaromír Astl

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist