Nemůžete otěhotnět?

Říci, že psychika je při otěhotnění důležitá, je trochu zavádějící. Jestliže vše funguje, jak má, může si žena myslet i chtít cokoli, ale pokud má nechráněný sex, tak s největší pravděpodobností otěhotní. Jakou však v tom psychika hraje skutečnou roli, nikdo neví. Není to měřitelná veličina a tak to můžeme pouze odhadovat. Jediné, co výzkumy potvrzují je, že u dlouhodobě neplodných párů se vysoce zvýšil počet otěhotnění poté, co adoptovali dítě. Jistě je však také spousta párů, kterým ani adopce nepomohla.

To se lehko říká…

Nejhorší, co asi žena toužící marně po dítěti může slyšet je, že je zcela zdravá, že to asi bude psychické. To je skoro jakoby jí lékař řekl, že si za to může sama. Také je obtížné vyhovět radám lékařů, aby se žena na těhotenství nesoustředila. Pro většinu žen je dítě určitým naplněním jejich životního smyslu. Jak se tedy může na tento fakt nesoustředit?

Jak přelstít hlavu

Zkrátka na tuto situaci se nedá nemyslet, nelze se uvolnit ve smyslu říci si, je mi to jedno. Lze s ní však zacházet podobně jako s jinou stresující událostí. To znamená volit strategie, které nám pomáhají zvládat náročné, krizové či zátěžová situace. Každý máme jiný repertoár našich „coping strategies“ tedy strategií zvládání.  Někomu pomáhá vypovídat se – kamarádce, mámě, partnerovi – někomu pomáhá sport, jiná žena zvolí spíše se zavalit prací. Jestliže však obyčejné metody, které doposavad fungovaly, selhávají a žena není schopna myslet na nic jiného než na otěhotnění, roztáčí se začarovaný kruh.

Myšlenky pod kontrolou?

Z něj lze vystoupit za pomocí psychologických metod, které buď vyhledáte v knihách, nebo u odborníka. Schopnost uvolnit se, relaxovat tělo i mysl je jedna z dovedností, kterou se lze naučit. Není to nic tajemného ani čarovného a člověku to v mnoha náročných životních situacích může pomoci je vydržet či zvládnout. Mezi nejobvyklejší patří relaxační metody pro tělo správné dýchání a uvolnění napjatých svalů. Nicméně je třeba také nezapomínat na myšlenky, které chceme dostat pod kontrolu. Dříve bylo naprosto běžné, že k tomuto účelu sloužila modlitba. Nyní je většina populace nevěřící, takže si různé očistné rituály musíme nahrazovat a hledat. Ale jde to.

28.4.2010 1:54 | autor: Kateřina Hollá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist