Neovuluji. Co to znamená?

VÁŠ DOTAZ Mám problémy s menstruací (bez hormonální antikoncepce nedostanu menstruaci). Lékařka mi sdělila, že mi nedozrávájí, a ani se mi neuvolňují vajíčka. Můžete mi to, prosím, podrobněji vysvětlit? Znamená to, že nebudu moci otěhotnět? Dá se to případně léčit? Alena

Názor odborníka:

Příčin nedozrávání vajíček může být mnoho. Jistě by bylo vhodné provést základní endokrinologické vyšetření k vyloučení některých hormonálních poruch jako je zvýšený prolaktin, porucha štítné žlázy, předčasné ovariální selhání atd.

Častou příčinou anovulace (nedozrávání vajíček) je syndrom polycystických ovarií, což je hormonálně-metabolická porucha, která většinou dobře reaguje na tablety Clostilbegytu nebo laparoskopické ošetření vaječníků (drilling).

Vajíčka též nemusí růst při velké fyzické (sportovkyně) či psychické zátěži, nízké tělesné hmotnosti (mentální anorexie), při chronickém užívání některých léků atd.

Z výše uvedeného vyplývá, že je třeba nejprve odhalit příčinu nedozrávání vajíček a tu pak adekvátně léčit. Bylo by vhodné navštívit specializovanou poradnu pro neplodné či přímo centrum asistované reprodukce, kde by se vám dostalo dalších vyšetření a následně cílené léčby.


Odpověděla: MUDr. Klára Křížová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist