Jak určit nejplodnější období?

Chceme ho znát, když se pokoušíme o miminko, ale také v situaci, kdy ještě těhotenství neplánujeme. Víte, kdy máte vaše plodné dny?

shutterstock_1017364264-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nejplodnější období

Nejplodnějším obdobím je několik dní po ovulaci, tedy po uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Ovulace nastává průměrně 14 dní od začátku menstruace.

Jak zjistíme, kdy máme ovulaci?

Dobu ovulace lze upřesnit několika způsoby. Některé vyžadují náš čas a sledování vlastního těla. Jiné jsou rychlé, ale spíše orientační. A pak je tady samozřejmě také moderní věda.

Měření teploty

V domácím prostředí je možné sledovat bazální teplotu (tělesnou teplotu v klidu), která se cyklicky mění během menstruačního cyklu. Tato metoda vyžaduje čas a poměrně velkou osobní disciplínu.

Kalendářová metoda

Pokud máte pravidelný cyklus, lze přibližně vypočítat den ovulace, když odečtete od prvního dne krvácení 12 – 16 dní. Musíme znovu zopakovat, že tento výpočet se hodí pro ženy s pravidelným cyklem. Pro ostatní je to spíše orientační datum.

Můžete využít také on-line kalendář, který vám vypočítá den ovulace automaticky.

Sledování hlenu

Také vzhled poševního hlenu se mění, během ovulace je čirý, řidší a táhne se, během neplodných dnů je zakalený a hustý. Metoda, která vyžaduje čas a zájem o vlastní tělo.

Čtěte dále:

Ovulační testy

V lékárně lze zakoupit ovulační testy, které fungují podobně jako těhotenský test, v domácích podmínkách představují nejpřesnější možnost odhadu.

Lékařské vyšetření

Ještě přesnější jsou lékařská vyšetření – folikulometrie (ultrazvukové vyšetření vaječníků se zrajícími vajíčky) a vyšetření hladin hormonů.

16.3.2023 4:24 | autor: Jana Pleskačová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s gynekology.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist