6 znaků, že máte právě ovulaci

Snažíte se o miminko? Pak je důležité vědět, kdy máte ovulaci. A tedy kdy jsou vaše plodné dny. V těchto dnech je totiž šance počít miminko nejvyšší.

profimedia-0253936212-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Ovulace

Pokud máte pravidelný cyklus, uvolňuje se zralé vajíčko z vaječníků do vejcovodu (ovulujete) v polovině cyklu. Po ovulaci je vajíčko schopné oplodnění pouze po dobu 12 až 24 hodin.

Pokud k oplodnění dojde, uhnízdí se asi 7 dní po ovulaci vajíčko v děloze. Asi 14 dní po ovulaci začnete menstruovat – tedy pokud nedošlo k oplodnění.

Plodné dny

Nejvhodnější doba k sexu, pokud chcete počít miminko, je tři dny před ovulací a maximálně jeden den po ovulaci – to jsou plodné dny. V dalších dnech schopnost oplodnění rapidně klesá.

Pokud se zrovna snažíte otěhotnět, je vhodné mít v těchto dnech pohlavní styk. Vajíčko může být oplodněno pouze 12 až 24 hodin po ovulaci, ale protože spermie umí v pochvě přežít i několik dní, je možné otěhotnět i několik dní před ovulací.

Výpočet plodných dnů

Termín ovulace si můžete samy vypočítat. Udává se, že ve většině případů nastává ovulace přibližně v polovině cyklu.

Pokud znáte obvyklou délku svého cyklu, odečtěte od data příští očekávané menstruace polovinu délky cyklu a získáte datum, kdy pravděpodobně dojde k ovulaci.

Upozorňujeme však, že jde o velmi nespolehlivou metodu, protože občas mají ženy nepravidelnou menstruaci – třeba vlivem nemoci nebo stresu.

Bez počítání můžete zjistit vaše plodné dny pomocí našeho praktického ovulačního kalendáře .

Příznaky ovulace

Nebylo by to ale naše tělo, kdyby nám samo nesignalizovalo: „Pozor, ovuluješ.“ Podívejte se, jaké jsou nejdůležitější příznaky ovulace.

Změna konzistence poševního hlenu

Poševní hlen mění v plodných dnech svou konzistenci a množství. Výtok je řidší, tažnější a průhledný. Těsně po ovulaci houstne a má až bílou barvu. Někdy však může být hlen zbarvený i do červena nebo může žena slabě krvácet.

Zvýšení bazální teploty

Jako bazální označujeme teplotu naměřenou po probuzení. Po ovulaci se teplota skokově zvyšuje až o 0,5 °C a zvýšená zůstává až do příští menstruace (nebo po dobu těhotenství). Jak je tedy zřejmé, zvýšená teplota signalizuje již proběhlou ovulaci, tedy konec plodného období.

Změna složení slin

Tohoto znaku využívají ovulační testy, které sledují hladinu takzvaného luteinizačního hormonu (LH). Ta je nejvyšší už 12 až 36 hodin před očekávanou ovulací. V období ovulace jeho hladina stoupá a mění se konzistence slin. V době ovulace jsou vaše sliny slanější a krystalizují jako mráz na okně. Toho právě využívají volně prodejné slinné ovulační testy, které lze používat opakovaně na rozdíl od ovulačních testů z moči.

Citlivější nos

Mnoho žen udává, že v období ovulace jsou jejich čichové buňky citlivější. Ženy více vnímají vůni potu svého partnera. Je to proto, že jeho pot je nasycený mužskými feromony.

Celková citlivost těla

Protože tělo produkuje v období ovulace více hormonů, mohou si některé ženy v době ovulace stěžovat na bolesti prsou, vyšší citlivost bradavek nebo tahavou bolest u jedné strany v podbříšku, což je příznakem toho, že vajíčko dozrálo a uvolnilo se.

Vyšší atraktivnost

Ženy v období ovulace se často cítí přitažlivější pro své protějšky a mnohé studie to i prokazují, že ženy jsou pro muže v období ovulace přitažlivější. Během plodných dnů si ženy pochvalují plnější rty, jemnější pleť a mají rozšířené zorničky.

Čtěte také:

Anovulace

V některých cyklech nemusí dojít k dozrání a uvolnění vajíčka. Je to normální a se stoupajícím věkem je takových cyklů více. Ovulaci mohou také ovlivnit léky, alkohol, drogy, stres, napětí nebo problémy se štítnou žlázou.

Vajíčka pod ultrazvukem

Pokud se snažíte neúspěšně otěhotnět delší dobu, může u vás lékař provést takzvanou folikulometrii. Při ní sleduje zrání vajíček ve vaječníku a podle jeho velikosti může odhadnout, kdy dojde k ovulaci.

Spolu s folikulometrií lékař provádí i endometrii. Jde o měření výšky děložní sliznice, která v průběhu cyklu narůstá a připravuje se na uhnízdění oplodněného vajíčka.

Chcete vidět, jak vypadá ovulace a početí?

Úžasná animace ukáže, co se děje v těle ženy při ovulaci i zázrak zrození nového života.

13.2.2023 4:30 | autor: Redakce Babywebu.cz | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s gynekologem.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist