Neplodná je desetina českých párů. I to jde ale řešit

Vybudovaly si kariéru, materiálně se zabezpečily, našly si vyhovujícího partnera a teď jsou připraveny mít dítě. Jenže právě nyní také zjišťují, že to nejde. Neplodnost je novým postrachem třicátnic.

Skutečnost, že současné ženy odkládají těhotenství na stále pozdější dobu, je obecně známá. Statistiky uvádějí, že zatímco v sedmdesátých letech rodily ženy ve věku lehce přes dvacet let, současné průměrné matce je třicet let.
Varovné jsou přitom i další statistické údaje, které uvádějí, že každé desáté narozené dítě pochází ze zkumavky a počet neplodných párů v české populaci se odhaduje mezi deseti a patnácti procenty.

S prvním měsícem nepočítejte

Ačkoli mezi lidmi stále přežívá představa, že neplodnost je z valné části způsobena problémy na straně ženy, odborníci s tímto názorem naprosto nesouhlasí. Podle jejich údajů tvoří třetinu případů neplodností ženské problémy, třetina je způsobena problémy na straně muže, dvacet procent připadá na společné problémy a pouze deset procent neplodností zůstává nevysvětleno.
Přitom je však nutné upozornit, že diagnóza neplodnosti neznamená, že by se partneři nikdy nemohli stát rodiči. O neplodnosti začínají lékaři mluvit v případě, že se otěhotnění nedaří po více než roce pravidelného a častého pohlavního styku. Ale v mnoha takových případech dokážou lékaři neúspěšnému páru účinně pomoci.
Statistiky udávají úspěšnost léčby neplodnosti v České republice mezi čtyřiceti a padesáti procenty.
Teprve více než roční intenzivní snažení o dítě je také mezníkem, kdy by partneři měli se svým problémem přijít k odborníkovi.
„Mnoho žen odkládá mateřství řadu let kvůli kariéře a dalším faktorům, pak se rozhodnou otěhotnět a jsou nepříjemně překvapeny, že se to nepodaří hned v prvním měsíci,“ říká psycholožka Marcela Vojířová. „Takové problémy se potom často odrážejí i v partnerském vztahu, mohou vyústit ve vzájemné obviňování i ochladnutí.“ Předpoklad, že žena otěhotní hned v prvním měsíci snažení, je však mylný. Podle údajů odborníků je pravděpodobnost početí v jednom cyklu přibližně čtvrtinová. Po půl roce stoupá pravděpodobnost početí na šedesát procent a do roka otěhotní přibližně pětaosmdesát procent žen.
Lékaři také upozorňují, že v případě snahy o otěhotnění je scestné snažit o rekordní frekvenci pohlavních styků, protože dostatečný počet spermií se u muže vytvoří asi za tři až čtyři dny po posledním sexu.

Pátrání po viníkovi

Pokud je otěhotnění skutečně nedaří více než rok, je čas svěřit se do rukou odborníka.
Mnozí lékaři trvají na tom, aby byl nejprve vyšetřen muž, dříve než bude testována žena, protože vyšetření muže je méně agresivní, je jednodušší a levnější než vyšetření ženy.
Příčin na obou stranách může být celá řada od hormonálních problémů, imunologické neplodnosti, pánevních problémů, zánětů, endimetriózy až po mechanické problémy. Studie provedená odborníky z univerzity v Kodani například uvádí, že současní šedesátníci mají téměř dvakrát větší počet spermií než současní dvacetiletí muži.

V České republice však neexistují přesné údaje o tom, kolik žen podstoupí léčbu neplodnosti. Jednak si každé centrum asistované reprodukce vede své vlastní statistiky a jednak neplodnost může léčit i běžný gynekolog za použití hormonální léčby. Nejznámější metodou léčby neplodnosti je takzvaná asistovaná reprodukce in vitro fertilizace (IVF) – mimotělní oplodnění ve zkumavce. V České republice proplácejí pojišťovny tři cykly s přenosem embryí. Další cykly si poté musí hradit rodiče sami. O asistovanou reprodukci mohou požádat i nesezdaní partneři (v minulosti byl tento zákrok vyhrazen pouze pro manželské páry) a podstoupit ji mohou ženy od osmnácti do devětatřiceti let.
Starší ženy si zákrok musí hradit samy. Cena za další cyklus, který si partneři hradí samostatně, může dosáhnout až šedesáti tisíc korun.

Kde vám pomohou
Ústav péče o matku a dítě Praha Podolí www.upmd.cz
Klinika Iscare Praha www.iscare.cz
Centrum asistované reprodukce CAR 01 Brno www.ivfbrno.cz
Institut reprodukční medicíny a endokrinologie FN Plzeň www.fertilizace.cz
Klinika reprodukční medicíny a gynekologie Zlín www.crmzlin.cz
První privátní chirurgické centrum, spol. s r.o. Hradec Králové www.sanushk.cz
Centrum pro léčbu neplodnosti, s.r.o. Ostrava FERTIMED, s.r.o. Olomouc www.fertimed.cz
Sanatoruim ART České Budějovice www.sanatoriumart.cz

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist