ONA – vaječníky a vejcovody

Vaječníky jsou pohlavními žlázami ženy. Jsou uloženy v malé pánvi po stranách dělohy a u ženy ve fertilním věku dosahují velikosti cca 4cm x 2,5cm x 1,5cm. Ve vaječnících se nachází několik set tisíc vajíček. Přibližně každých 28 dní se uvolňuje většinou jedno vajíčko, tento jev se nazývá ovulace.

Dozrávání a uvolnění vajíček je řízeno pohlavními hormony. Poruchy ženské plodnosti na úrovni vaječníků a hormonálního řízení mohou nastat mj. v těchto případech:

1) nedostatečná produkce pohlavních hormonů nebo porušená hormonální rovnováha, která vede k poruše ovulace
2) poškození vaječníků léky, zářením, zánětem nebo operační odstranění vaječníků
3) vrozené vývojové vady vaječníků

Endometriosa – výskyt endometria – sliznice děložní dutiny mimo děložní dutiny – nejčastěji va vaječnících a pobřišnici pánve – představuje jednu z nejčastějších faktorů neplodnosti spojených s poruchou funkce vejcovodů a vaječníků „tuboperitoneální faktor“

Vejcovody jsou duté orgány, které na jedné straně ústí do dělohy, na druhé straně jsou otevřeny do pobřišnicové dutiny v oblasti vaječníků. Po ovulaci je vajíčko zachyceno vejcovody, skrze které putuje do dělohy. Pomáhají mu v tom pohybující se slizniční řasy vejcovodů. K oplození vajíčka dochází ve většině případů právě ve vejcovodu. I vejcovody se mohou podílet na ženské neplodnosti, nejčastěji je to kvůli zánětlivému jizvení a následné neprůchodnosti vejcovodů.

 

11.3.2009 3:37 | autor: Jana Pleskačová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist