Oslava prvních narozenin

Oslava prvních narozenin není ani tak důležitá pro oslavence jako pro rodiče samotné. Dítě vnímá oslavu pouze jako zpestření jednoho odpoledne. To ale nic nemění na tom, že jsou to jeho první narozeniny, a ty se musí náležitě oslavit.

Pokud jste se rozhodli první narozeniny vašeho dítka oslavit, měli byste si také ujasnit, jak moc do nich chcete investovat, ať už časově či finančně. Příprava opravdové narozeninové párty pro několik rodinných příslušníků včetně jejich dětí zabere dost času.

Jak mohu narozeninovou oslavu ozvláštnit?

 • Dětské narozeniny se často pořádají na nějaké téma. Starší kluci se na jedno odpoledne rádi stanou třeba piráty, dívky se s nadšením promění v panenky Barbie. Téma můžete vymyslet i pro první narozeniny a nemusí být nijak složité. Zvolte nějaký úplně jednoduchý motiv – například motýla či květinu a ozdobte s ním vše, co s narozeninami souvisí.
 • Rozešlete pozvánky. Je jedno, jestli je necháte vytisknout u profesionálního designéra či je vystříháte ze čtvrtky. Pozvánku na první narozeninovou oslavu si s oznámením o narození miminka uložíme jako milou památku. Výtvarnou podobu pozvánek přizpůsobíme zvolenému tématu.
 • Pokud slavíte doma, vyzdobte byt. Stačí rozvěsit pár barevných balónků a uvidíte, jak se příchozí ihned naladí na narozeninovou vlnu.
 • Pokud se vám nechce do následného uklízení, vyberte si nekuřáckou dětskou restauraci, kde můžete s rodinou a přáteli narozeniny oslavit. Je jich v Čechách sice pořád poskrovnu, ale jsou tu.

Rady při první oslavě narozenin:

 • Respektujte denní režim dítěte. Je vhodné, aby oslava končila v době, kdy je dítko zvyklé jít spát. Samozřejmě počítejte s časem, než se uklidní, než ho umyjete a převléknete.
 • Nepřetahujte oslavu přes dvě hodiny. Hodina až hodina a půl je ideální jak pro vás, tak pro dítě, které se za tu dobu příliš nerozdovádí ani neunaví.
 • Víkendové oslavy bývají nejlepší z toho důvodu, že i ostatní členové rodiny či přátelé mají volněji. Bude to pohodlnější i pro vás, protože nejste omezena časem.
 • Mějte na paměti, že se budete muset nejen věnovat hostům, ale starat se také o své maličké. I kvůli psychice dítěte tedy pozvěte maximálně sedm, osm hostů.
 • Smiřte se s tím, že oslava nevyjde podle vašich představ. Dětské oslavy (i ty první) jsou nevyzpytatelné. Počítejte proto s časovou prodlevou při příchodu, se slzičkami, ušpiněným kobercem či rozbitými skleničkami.
 • Připravte se na děti, ještě než přijdou. Připravte pro ně program, hračky a požádejte někoho dalšího, aby na ně dohlédl.
 • Ujistěte se, že váš byt není pro malé příchozí nebezpečný (zásuvky, ostré hrany stolu, volně dostupné chemické čističe atd.)

Narozeniny se poprvé začaly slavit v kultu Mithras, který pocházel z Persie. Zvyk začali šířit římští vojáci, kteří k tomuto náboženství inklinovali, a po nějaké době převzalo tento obřad křesťanství. Narozeniny se tak staly celosvětově rozšířenou událostí, která je po Vánocích, Velikonocích a svátcích nejrozšířenějším zvykem na celém světě.

 

19.3.2009 7:39 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist