Nezvládáte-li své dítě, čerta si na pomoc neberte. Nefunguje to!

V minulosti bylo zcela běžné děsit děti nadpřirozenými bytostmi. Po českých vsích se pohybovali nejen čerti, ale třeba Lucky s velkým nožem, které chtěly dětem rozpárat břicha, či například polednice a klekánice, jež odnáší děti potulující se venku. Moderní doba většinu strašidel vymýtila, jen čert doprovázející Mikuláše a anděla přetrvává dodnes. Každý rok 5. prosince navštíví trojice nespočet domácností, ale i škol a školek a ne vždy se návštěva obejde bez slziček.

profimedia-0014080528-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

„Vidím to jako dnes. Bylo Mikuláše, já a bratr jsme byli ještě malí. Brácha hrozně zlobil a máma už byla zoufalá, tak na něj zakřičela, že si pro něj přijde čert. V tom zazvonil zvonek u dveří, brácha se schoval pod postel a strašně se rozkřičel. Za dveřmi stál soused, který nám přišel ukázat svou novorozenou dceru, máma si s ním připila a rázem na zlobení bratra zapomněla. Ten ovšem až do noci z pod postele nevylezl,“ vzpomíná maminka z Prahy Natálie Kopečková.

Podobných rodinných historek můžete v Česku slyšet stovky, dospělí je dávají k dobru na rodinných sešlostech a vesele se tomu smějí. Dětem, těm už do smíchu leckdy není. Ono totiž odnášení v pytli, ječení, hřmot řetězů a strašidelný zjev je pro slabší povahy pěkně traumatizující zážitek, který může mít dalekosáhlé následky. Děti mohou mít problémy se spánkem, ty citlivější se pak například mohou začít pomočovat, mohou koktat nebo mít problémy se soustředěním. Pokud dítě zažije skutečně velké trauma, může se z jeho následků léčit ještě v dospělosti.

Nefunguje to

Bohužel strašení s sebou přináší další problém – funguje jen dočasně. Dítě bude poslouchat, dokud nezjistí, že hrozba je planá, že se nikdy nestane. Pak strach ztratí a s ním zároveň část důvěry v rodiče. Jak mu taky má věřit, když si vymýšlí?

Mnohem lepší je dětem již odmalička vysvětlovat, co je dobré a co špatné. A nejen o tom mluvit, ale hlavně se tak chovat, vždyť děti se učí nápodobou. Když dítě něco provede, je třeba řešit konkrétní prohřešek a ne zbytečně pouštět hrůzu.

Miminko nerozumí, ale cítí strach

Máte v rodině batole? V tom případě návštěvu čerta zvažujte hned dvakrát. Děti do dvou let rituálu nerozumí, ale vycítí pocity staršího sourozence. Bude-li ten v pohodě, bude i mladší dítko. Pokud ale starší sourozenec bude z návštěvy pekelníka vyděšený, strach nasaje i mimino. A to ani nemluvíme o faktu, že ty nejmenší snadno vyděsí hluk, křik a cizí lidi obecně.

Strach miminka či batolete se odrazí na jeho spánku, a to klidně až na několik týdnů. Někteří odborníci pak nepochybují o tom, že velký děs se může do dětské duše zapsat tak hluboko, že se může v  nějaké podobě objevit až v dospělosti. Pro ty nejmenší tak bude nejlepší, když pekelník zůstane za dveřmi a do bytu přijde jen Mikuláš s andělem. Nebo když jej pohlídá třeba babička.

Čerta se vzdát nemusíte

Mikuláše s jeho družinou se ale vzdát nemusíte. Jednak je to velice pěkná tradice a dnes jedna z mála příležitostí, kdy se sejde celá rodina. Skupina také dítěti naznačuje, že po špatném chování přijde trest.

Rodiče by si měli uvědomit, že i dnešní děti odkojené počítači většinou ještě v sedmi letech věří, že Mikuláš, anděl i čert jsou nadpřirozené bytosti. I ty děti, jimž rodiče řekli, že čerti neexistují a jde o převlečené dospělé, se mají potřebu o tomto faktu ujišťovat.

Aby Mikulášská nadílka proběhla u vás v pohodě, stačí dodržovat pár základních rad. Předem vyhodnoťte, zda vaše dítě snese čerta. Vy jste rodiče a své dítě znáte nejlépe. Je-li bázlivé a ustrašené i bez jeho návštěvy, do bytu čerta nevpouštějte. Přísný Mikuláš provázený laskavým andělem bude stačit. Doma se má dítě cítit bezpečně.

Dobře si rozmyslete, koho vlastně na návštěvu pozvete. Nejlepší je, když se za Mikuláše a jeho družinu převlékne někdo známý, ať už bezdětní přátelé, nebo soused v domě… Pokud takovou možnost nemáte, obraťte se na prověřenou agenturu. Vůbec nejhorší je pak k menším a bázlivým dětem zvát partičky z ulice nebo z inzerátu. Nikdy totiž nevíte, kdo opravdu přijde a jak bude dodržovat vaše doporučení, co se rozhovoru s dítětem a chování čerta týká. Vůbec nejbezpečnější možností pro dítě pak bude, pokud vyrazíte na Mikulášskou nadílku někam na náměstí nebo do obchodního domu. Tam bude dětí spoustu a jistě se vždycky najde některé zlobivější.

3.12.2018 1:06

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist