První vycházka s novorozencem

Jednou z věcí, kterou novopečení rodiče velmi často řeší, je, kdy mohou vzít svého drobečka poprvé ven. Neublíží mu procházka v chladném počasí? A co naopak sluníčko? A co dalšího si ještě ohlídat?

prvni-prochazka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Obecně platí, že pokud je novorozenec zdravý, nemá žádné zdravotní komplikace a celkově je v dobré fyzické kondici, nemusíte se obávat s ním vyrazit ven i pár dní po porodu v každém ročním období. Ovšem přesto je nutné dodržovat jistá pravidla a přizpůsobit se aktuálnímu rázu počasí. V případě novorozeného miminka je zkrátka opatrnost na místě.

Pozor na mráz

Mrazivé počasí miminkům opravdu nesvědčí, pobyt v mrazu může být pro tak malého tvorečka velmi nebezpečný. I když ho důkladně obléknete a zabalíte, pořád je tu riziko prochladnutí. Novorozená miminka mají špatnou termoregulaci a rychle ztrácí tělesnou teplotu.

Rovněž nijak nezabráníte tomu, aby miminko vdechovalo mrazivý vzduch. V mrazu se špatně dýchá nám dospělým, natož novorozenci. Při teplotě do –5 °C se doporučuje pobyt venku maximálně hodinu, při větších mrazech novorozené miminko ven raději neberte vůbec.

V zimě je ideální začít kratšími procházkami a postupně pobyt venku prodlužovat, aby si miminko zvyklo. Potýkání se s rýmou a respiračním onemocněním je pro něj totiž velmi nepříjemné a vysilující a je žádoucí těmto stavům předcházet.

Miminkům vadí i silný vítr a smog

Nejen v mrazu, ale i během silného větru se novorozenci špatně dýchá. Také hrozí, že mu nafouká do oušek. Vítr navíc zvedá a víří spoustu nečistot, prachu a pylů, a to pro miminko rozhodně není dobré. Proto s miminkem raději zůstaňte doma a pouze pravidelně větrejte, aby byl zajištěn přísun čerstvého vzduchu.

Jiná situace nastává při výskytu smogu a inverze. V tomto případě by měla být vycházka tabu a není vhodné ani přílišné větrání. Miminko je v prvních dnech života velmi citlivé a před jakýmikoliv nepříznivými vlivy prostředí je nutné ho ochránit.

Během letních měsíců se vyvarujte slunci

Novorozenému miminku ale neprospívá ani přímé letní slunce. Při vysokých teplotách hrozí přehřátí jeho křehkého organismu, dehydratace a také se mu v horku obtížně dýchá. I zde se hlásí o slovo špatná termoregulace.

Novorozenec ještě nemá vyvinutou funkci potních žláz, tudíž se nepotí a nemůže tak docházet k přirozenému ochlazování jeho tělíčka. Vhodné je vycházky s miminkem absolvovat buď v ranních a dopoledních hodinách do přibližně deseti hodin, nebo až později odpoledne, když slunce už není tak ostré. V každém případě miminko udržujte spíše ve stínu.

Čtěte také:

Miminko správně oblékejte

Ať už v zimě nebo v létě, důležité je novorozence správně, přiměřeně teplotě a povětrnostním podmínkám obléknout. V zimě mírně tepleji, než byste oblékli sebe – miminko leží v kočárku, má malou pohybovou aktivitu. Ohlídejte, aby mělo v teple nožičky a ručičky. Od nohou velice snadno prochladne.

Jestli má váš drobeček ten správný tepelný komfort, poznáte podle jeho nosánku a zátylku. Obojí by mělo být teplé. Že jste to s vrstvami oblečení přehnali, poznáte podle toho, že má miminko zátylek zpocený. Může být i plačtivé a dávat vám tak najevo, že je mu horko.

V létě miminko oblékejte stejně jako sebe a myslete na to, že boudička v kočáře se na slunci ohřeje a že v kočárku bývá tepleji než venku. Spousta maminek dělá tu chybu, že své novorozené miminko obleče zbytečně moc, čímž ještě napomáhá přehřátí jeho organismu. Když vám stačí lehké šaty, jemu bude stačit košilka nebo slabé bodýčko.

I v teplém počasí však nezapomínejte na pokrývku hlavy – ochrání miminko před úpalem. Po ruce byste také vždy měli mít ochranný krém. V létě s vysokým ochranným faktorem (nejlépe 50+) a v zimě pečující a chránící pokožku vašeho miminka před mrazem.

Neberte své miminko do větší společnosti lidí

Než vaše miminko povyroste, měli byste si odpustit i návštěvy míst, kde se pohybuje velké množství lidí a je velký provoz. Ušetříte tak svého drobečka nepříjemností v podobě nejrůznějších infekčních onemocnění.

Jeho imunitní systém ještě není zcela vyvinutý, proto se jeho tělíčko nedokáže virům a bakteriím bránit. Ideální jsou procházky v přírodě na čerstvém vzduchu, kde se riziko nákazy minimalizuje.

21.9.2023 5:42 | autor: Petra Frajová | zdroj: Článek byl konzultovám s pediatrem MUDr. Martinem Gregorou, www.grada.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist