Plodnost a drogy

Nebezpečné dopady užívání toxických látek jsou na životaschopnost plodu a zdravý vývoj dítěte nezpochybnitelné.Důsledek užívání drog na možnost zplodit dítě je často velmi těžko postižitelný. Většina narkomanů totiž svůj zdravotní stav a s tím i plodnost ještě navíc ohrožuje nedostatečnou stravou, pitím alkoholu a kouřením. Stejně tak těžké je objektivně zhodnotit dopad na vývoj dítěte, které se narodilo do rodiny, kde je byť jen jeden z rodičů uživatelem drog. Dítě je tu kromě toxických vlivů vystaveno i nezdravému sociálnímu prostředí. Stejně jako toxické látky natrvalo poškozují pohlavní zdraví partnerů, ohrožují i nenarozené dítě.

Následky :

Dopad kouření marihuany je podobný pravidelnému kouření. Narušuje tvorbu spermií, zvyšuje riziko odloučení placenty v těhotenství, bývá příčinou předčasných porodů a nízké porodní váhy novorozence. Rovněž veškeré opiáty mají na tvorbu zdravých spermií negativní účinek. Mezi další rizika patří nedostatečný růst plodu, předčasný porod a úmrtí dítěte krátce po porodu. Pro zajímavost: Až trojnásobně se zvyšuje šance na početí dvojvaječných (tedy neidentických) dvojčat. Užívání kokainu je co do vlivu na plodnost a porod podobný mírnému pití alkoholu. Projevuje se vrozenými vadami dítěte, nízkou porodní váhou a podvýživou při narození. Matčiny dávky drogy v těhotenství mohou zapříčinit psychické problémy v dětství. Amfetaminy způsobují menstruační nepravidelnosti a slabou plodnost u obou pohlaví.

Užívání sedativ v těhotenství působí dýchací potíže novorozenců. Dítě má také často narušený nervový systém.

 

18.2.2009 12:18 | autor: Kateřina Bártová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist