Pojďte s námi sbírat bylinky

Bylinky „umí“ téměř všechno. To dobře věděly naše babičky, „báby kořenářky“, ale i současná medicína znovuobjevuje přírodu a její léčebné účinky. Vydejte se spolu s námi za tajemstvím bylinek a jejich „kouzel“. My vám povíme, jak na to. Mateřství je k tomu čas jako stvořený…

PODBĚL LÉČIVÝ – (Tussilago farfara)

Co se sbírá
Květní úbory (březen – duben), listy bez řapíků (květen – červenec).

Jak se používá
• Čaj
Jednu vrchovatě naplněnou čajovou lžičku květů (později květů a listů smíchaných rovným dílem) jen spaříme v 1/4 litru vroucí vody a necháme krátce vyluhovat.

• Obklad
Čerstvé listy rozmělníme – rozmačkáme na kaši a přiložíme.

• Inhalování
Vrchovatou polévkovou lžíci květů a listů spaříme a vdechujeme páry pod ručníkem. Opakujeme vícekrát denně.

• Koupel nohou
Dvě hrsti listů spařených vodou necháme vyluhovat krátkou dobu a pak 20 minut koupeme nohy.

• Čerstvá šťáva
Šťávu získáme pomocí odstředivky z umytých čerstvých listů.

Listy se rovněž používají k léčení kašle. Protože obsahují vysoce hojivý zinek, přikládají se na kožní boláky a chronická poranění. Sbírají se v létě.

Z květů a listů se připravuje odvar:

  • cca 25 g bylin
  • cca 500 ml vody

Doba varu je asi 10 – 15 min.
Slabý odvar je polovina množství bylin, silný odvar je dvojnásobné množství bylin.

Odvar z květů pomáhá při dráždivém kašli a kataru a při kašli spojeném s nachlazením nebo chřipkou.

Odvar z listů je vhodný při rýmě, chřipce a astmatu.
Čerstvé listy se hodí do salátů.

Léčivé účinky
Podběl obsahuje slizovité látky, hořčiny, třísloviny a minerální soli. Droga je bez pachu a má slizovitou, poněkud hořkou chuť. Působí jako prostředek k uvolňování hlenů, je potopudný, močopudný, má protizánětlivé účinky a usnadňuje odkašlávání. Vnitřně se užívá při nachlazení, onemocnění horních cest dýchacích, při bronchiálním astmatu, po zápalu plic a při horečce. Zevně se doporučuje v obkladech při zánětu žil, na vředy, ekzémy a na špatně se hojící rány podbělového čaje se užívá ke kloktání při zánětech v dutině ústní a v hrdle. Čerstvé listy se přikládají na spáleniny, oteklé klouby, zanícené žíly, otoky a špatně se hojící vředy.

NEDOPORUČUJE SE V TĚHOTENSTVÍ – může dráždit játra.

Zdroj fotografie: Standa Korbel

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ – (Archangelica officinalis)

Co se sbírá
Oddenek a kořeny z dvouleté i víceleté rostliny (březen – duben).
Obsahové látky kořenů a listů – tj. éterické oleje, hořčiny a třísloviny, stejně jako kyselina angeliková a valerová – podporují zažívání a odvodňují. Ve formě čaje nebo tinktury tiší neurotické žaludeční obtíže a působí při nemocech z nachlazení.

Léčivé účinky
Kořen obsahuje silice, pryskyřici, hořčiny, organické kyseliny (např. angelikovou a velerovou) a další látky. Má aromatickou vůni a ostře kořennou hořkou chuť. Užívá se jako žaludeční droga, posiluje žaludek, zvyšuje chuť k jídlu, odstraňuje nadýmání, reguluje vylučování žluče a upravuje zažívání. Zevně se andělika v minulosti používala ke kloktání a proti bolestem zubů.

NEDOPORUČUJE SE POŽÍVAT V TĚHOTENSTVÍ – může tzv. vyhánět plod a ovlivňovat nervovou soustavu.

ČAJ JE POSILUJÍCÍ NÁPOJ PO PORODU.

Zdroj fotografie: Wikipedia
Zdroj obrázku: avicenna.cz

KOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA – (Capsella bursa-pastoris)

Co se sbírá
Kvetoucí nať s přízemní růžicí listů bez kořene (jaro – podzim).

Jak se používá
• Čaj
Vrchovatou čajovou lžičku spaříme 1/4 litu vroucí vody, krátce vyluhujeme.

• Sedací koupel
Jednu dvě hrsti kokošky, pokud možno čerstvé, dáme do síta nad hrnec s vřelou vodou. Spařenou bylinu zabalíme do ručníku a dáme jako obklad.

• Tinktura
Čerstvou kokošku nakrájíme nadrobno a volně naplníme do lahve až po hrdlo. Vše zalijeme 38 – 40% režnou (bylinky musí být ponořené). Necháme stát 14 dnů na slunci nebo v teple.

Léčivé účinky
Kvetoucí nať obsahuje glykosidy, třísloviny a další látky. Droga má slabě nepříjemný pach, poněkud ostrou a hořkou chuť. Působí na hladké svalstvo a proti vnitřnímu krvácení. Ve větší dávce může způsobit otravu, proto je nutné ji používat jen pod lékařským dohledem. Při ženských chorobách byla tato rostlina velmi vyhledávaná, dále při ledvinovém písku a nemocech močových orgánů, či při krvácejících hemeroidech. Zevně se používá k obkladům na špatně se hojící rány a otoky, ke kloktání při bolestech v krku.

NEDOPORUČUJE SE V TĚHOTENSTVÍ – může být jedovatá.

Zdroj fotografie: Flora NHM Wien

SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA – (Bellis perennis)

Co se sbírá
Květní úbory se stopkou do 2 cm (duben – říjen).

Léčivé účinky
Úbory obsahují hořčiny, sliz, silici a saponiny. Droga má příjemnou vůni a ostrou chuť. Podporuje odkašlávání a působí protizánětlivě. Doporučuje se ke zvýšení výměny látkové, proti zimničné horečce, chřipce, jako prostředek močopudný, při vodnatelnosti a otocích, při chronických onemocněních dýchacích cest a kašli. Zevně se užívá při kožních chorobách, na hnisavé záněty, vředy a otoky. Použít ji lze i v kuchyni ke zdobení salátů. Velmi účinný je i bylinný čaj, který dostaneme v každé lékárně, ale hlavně si můžeme sedmikrásku natrhat sami na zahrádkách a lukách vlastně kdekoliv.

Zdroj obrázku: Flicker

23.6.2009 10:51 | autor: Alena Kratochvílová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist