Možnosti alternativní léčby dětí i maminek – zooterapie

Když jste vy i vaše rodina zdraví, je vše pohodové a fajn. Ovšem jiná je situace, objeví-li se u vás doma nemoc. Někdy běžné léčebné postupy nepomohou nebo potřebují podpořit. Třeba ve formě alternativních terapií, především zooterapií. Mezi ně patří canisterapie a felinoterapie.

zooterapie-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Alternativní léčba nebo chcete-li alternativní terapie jsou metody, které mohou samostatně, ale většinou jako podpora klasické léčby dopomoci k řešení různých nemocí organismu nekonvenční cestou. Podpoří nebo udrží vaše zdraví, pomohou ulevit a mají jednu velkou výhodu – jsou zajímavější než klasická léčba.

Zooterapie: pohlazení pro tělo i duši

Mezi alternativní způsoby patří i zooterapie, což je léčba za pomoci zvířat. Náleží k mladému odvětví, ale přesto má v alternativních metodách již své pevné místo. Může pomoci jak vám jako maminkám, tak vašim dětem. Zooterapie jako taková nabízí hned několik možností využití.

  • Pod zkratkou AAA se skrývá aktivace (Animal Assisted Activities), což je využití zvířat orientované ke zlepšení sociálních dovedností, jako je odbourání stresu, eliminace uzavřenosti, nebo zlepšení komunikace.
  • AAE je edukace (Animal Assisted Education) a jde o vylepšení vzdělávání, výchovy a sociálních dovedností.
  • Animal Assisted Therapy a zkratka AAT znamená terapii a možnosti zlepšení psychiky nebo fyzického stavu.
  • AACR je krizová intervence (Animal Assisted Crisis Response), což je kontakt se zvířetem u osoby v krizi nebo v krizovém stavu, který vede ke zharmonizování psychiky a zlepšení fyzického stavu.

Kde všude zooterapie pomůže?

  • u dětí a dospělých s psychickými poruchami a depresemi
  • u lidí trpících sociální izolací či úzkostmi
  • u mnoha neurologických chorob
  • také při psychomotorických poruchách
  • podstatně podpoří fyzioterapii a rehabilitaci
  • rovněž je zooterapie volbou v případech, kdy jiné metody selhávají

Součástí zooterapie je hipoterapie, o které jsme již psali, a pak ještě canisterapie a felinoterapie. Obě metody jsou příjemné zejména tím, že se u nich k léčbě nebo podpoře klasické léčby využívá zvířat. U canisterapie to jsou psi a u felinoterapie kočky.

Canisterapie

Canisterapie je alternativní metodou, při níž se k utužení zdraví a psychiky při fyzioterapii a fyziorehabilitaci využívá speciálně cvičený pes či fenka. Název je odvozen od latinského pojmenování psa – canis. Je vědecky a studiemi prokázáno, že již jen samotný kontakt se psem je nejen příjemným rozptýlením, ale i účinným prostředkem pro zlepšení psychiky, motoriky a neurologických podnětů lidského organismu.

Canisterapii provádějí canisterapeuti, což jsou školení lidé, kteří se svými speciálně vycvičeným psy navštěvují nemocné (děti, dospělé, seniory a handicapované) buď přímo v jejich domácnosti, nebo v sociálním, zdravotnickém či školském zařízení. Kontaktem se psy dochází u velké části nemocných osob k pozitivnímu posunu v jejich zdravotním stavu.

Felinoterapie

Felinoterapie je vedle canisterapie druhou nenáročnou metodou zooterapie, při níž je dosah zvířete jednoduchý, což se u hipoterapie říci nedá. Tam si za zvířetem (koněm) musíte většinou dojet sami. Felinoterapie jako alternativní metoda má spíše podpůrný charakter. Kočku nelze vycvičit jako psa, proto jsou možnosti felinoterapie více omezené. Přesto se jedná o úspěšnou a efektivní podpůrnou léčbu jak fyzických, tak i psychických poruch dětí i dospělých. Název je odvozen od latinského pojmenování očky – felis.

Jak zooterapie probíhá?

Zooterapie může proběhnout na doporučení odborného lékaře nebo vaší dohodou s poskytovatelem služby. Canisterapie a felinoterapie bývá skupinová nebo individuální. Probíhá vždy pod dohledem canis či felinoterapeuta. Někdy se individuální terapií začíná a pak se po zlepšení stavu nemocného propojí se skupinovou. Pes či kočka je v terapii pro vás a vaše dítko nejen společníkem a tvorem k mazlení, ale efektivně pomáhá k procvičování některých částí těla, svalů a motoriky. K hodně oblíbené metodě patří tzv. polohování, kdy pes nebo kočka leží vedle nemocného, on je objímá a hladí.

Jak najít zooterapii?

Canis a felinoterapii nabízejí v dnešní době různé subjekty – většinou spolky, nadace a nezisková občanská sdružení. Najdete je v každém kraji. Při hledání je ideální poptat se na obecním úřadě, odboru sociálních služeb nebo na pobočce vaší zdravotní pojišťovny. Nejjednodušší cestou je však internet. Tam jsou k mání webové stránky mnoha poskytovatelů zooterapie, stejně jako registr poskytovatelů sociálních služeb.

Služba bývá poskytována bezplatně i za příplatek. Ta zdarma je dotována nadačními fondy, nebo hrazena zdravotní pojišťovnou jako součást zdravotních úkonů. Mnohdy ale tyto instituce nabízejí službu i jako placenou pro ty, kdo z nějakého důvodu nedosáhnou na její využití zdarma. To lze zjistit v registru sociálních služeb, na stránkách vaší zdravotní pojišťovny nebo vyhledáním poskytovatelů zooterapie prohlížečem.

Zkusíte pro sebe nebo pro své děti zooterapii?

20.5.2020 6:00 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist